Технологиите могат да бъдат точно толкова пристрастяващи, колкото алкохола или цигарите, нанасяйки непоправими вреди на личността и живота на хората.
Изследването, доказващо горното твърдение е на Джон О’Нийл (John O'Neill), директор на центъра за лекуване на зависимости към клиниката Менингър в Хюстън, predade Реутерс.
"Синдромът на технологично претоварване" се поражда от прекалената употреба на мобилни и компютърни технологии, според експерта.
"В зависимостта към технологиите, откривам същите компоненти, които са присъщи за пристрастилите се към алкохол и наркотици. Засегнатите наистина не могат да се отделят от технологиите в живота си, не могат да спрат да ги използват, дори това да води до вредни за тях последствия".
Според О’Нийл, прекомерната употреба на технологии води до импулсно объркване в психиката на пациентите. Те пренебрегват реалното общуване, защото се чувстват несигурни, ако не са зад клавиатурата на мобилния си телефон или РС. Което пък от своя страна води до отчуждаване и проблеми в комуникацията.