„Киселината диригент“, Дейвид Пърлмътър

Pinterest LinkedIn +

Какво е общото между затлъстяването, инсулиновата резистентност, диабета, омазнения черен дроб, хипертонията, сърдечносъдовите заболявания, инсулта, неврологичните разстройства и преждевременната смърт? Всички те се подхранват от високото ниво на пикочната киселина, което ни излага на риск от развитие или обостряне на потенциално животозастрашаващи заболявания.

Книгата на д-р Пълмътър, която е увлекателно съчетание от наука и практически съвети, разкрива смъртоносната истина за пикочната киселина и предоставя безценни стратегии за управление на нивата й, включително и за това как да:

  • намалим фруктозата и храните с високо съдържание на пурини чрез прости промени в хранителния режим;
  • понижим нивата на пикочната киселина по естествен начин чрез консумация на вишни, витамин С, кверцетин и кафе;
  • установим кои от обичайно приеманите лекарства повишават пикочната ни киселина;
  • въведем промени в начина си на живот като възстановителен сън и физически упражнения;
  • изследваме нивата на пикочната киселина лесно у дома – рутинно изследване, което обичайно се извършва от вашия лекар, но обикновено се пренебрегва.

Книгата включва новаторска диета за по-ниски стойности на пикочната киселина, 35 вкусни рецепти, тестове за самооценка и 21-дневен режим за понижаването ѝ. Тя въоръжава читателите с информацията, която им е необходима, за да се справят с тази скрита опасност и да постигнат по-добра физическа форма и по-дълъг и здравословен живот.

288 с., мека корица, 29.90 лв.

 

Kак да разберем дали имаме „бомба“ в организма си, заложена от пикочната киселина

Не знаете какви са вашите нива на пикочна киселина (ПК)? Със сигурност преди сте си правили рутинни изследвания, а вече може да се тествате и у дома точно както бихте премерили кръвната си захар, теглото или температурата си. Дори и да имате усещане за това какво е вашето ниво на ПК, което, разбира се, е динамична стойност, която се променя в рамките на деня, важно е да знаете като цяло кои фактори оказват влияние върху тази стойност – от това какво консумирате, до това какви лекарства приемате и дори колко добре спите и колко се натоварвате физически. Преди да се гмурнем в цялата тази смайваща наука за ролята на пикочната киселина в живота ни, нека започнем с прост въпросник, който разкрива кои от вашите навици биха могли да ви вредят, без да подозирате.

Отговорете на тези въпроси възможно най-честно. Не мислете за връзката с болестта, посочена в тях; просто отговаряйте искрено. В следващите глави ще започнете да разбирате защо използвах тези конкретни въпроси и къде се намирате по отношение на рисковите фактори. Обърнете внимание, че ако се колебаете между „да“ и „не“ или ако „понякога“ или „рядко“ е автоматичният ви отговор, тогава отговорете с „да“ засега.

  1. Пия плодови сокове (всякакви).
  2. Пия подсладени напитки като газирана вода, ароматизирани чайове и спортни напитки.
  3. Ям сладки храни, включително зърнени храни, печива, сушени плодове и бонбони.
  4. Използвам ксилитол като изкуствен подсладител или консумирам продукти, които го съдържат.
  5. Приемам диуретици (известни също като хапчета за отводняване) или аспирин в ниски дози.
  6. Пия бира и алкохол.
  7. Имам понижена функция на щитовидната жлеза.
  8. Приемам лекарства за потискане на имунната система (напр. циклоспорин) и/или бета-блокер.
  9. Имам наднормено тегло или затлъстяване (с индекс на телесна маса 30 или повече).
  10. Поставена ми е диагноза „високо кръвно налягане“.
  11. Обичам месо от дивеч (напр. еленско, телешко, лосово, месо от уапити или бизон).
  12. Ям месо от животински вътрешни органи като черен дроб, бъбреци и момици.
  13. Ям червено месо (говеждо, агнешко, свинско, шунка) три или повече пъти седмично.
  14. Ям много морски дарове с високо съдържание на пурини като сардини, аншоа, скумрия, миди, мекотели, херинга и пикша.
  15. Ям деликатеси или преработени меса, включително бекон.
  16. Имам псориазис и/или проблеми със ставите.
  17. Имам метаболитно разстройство (напр. инсулинова резистентност, диабет тип 2).
  18. Семейството ми има анамнеза за подагра и/или бъбречни заболявания (напр. бъбречна недостатъчност).
  19. Не спя добре.
  20. Не тренирам активно и редовно.

Колкото повече отговори „да“ сте събрали, толкова по-големи са рисковете за здравето ви. Но не се паникьосвайте. След като придобиете знания и ноухау да преосмислите навиците си, няма да отнеме много време да намалите драстично рисковете.

Интересното е, че една внезапна инфекция, дехидратация, прекомерни упражнения, гладуване или бързодействаща диета също могат да повишат нивата на пикочната киселина в тялото. Не съм включил тези рискови фактори във въпросника, защото те обикновено се отнасят до временно повишаване на пикочната киселина и не отразяват свързаната с нея основна причина за хроничните проблеми при повечето хора. Въпреки това ще разгледам всички тези фактори, а за тези от вас, които са били заразени с вируса, който причинява КОВИД-19, още в първа глава ще обърна внимание на вашите проблеми, предвид факта, че е възможно в бъдеще да се появят неизвестни рискове за здравето ви, които да изискват специално внимание. По-натам в книгата ще ви науча как да разчитате стойностите на вашата ПК и ще предложа целева норма, която напълно предефинира референтните стойности, съгласно които лекарите определят разликата между понятията „в норма“ и „извън норма“.

Да си „в норма“ вече не е достатъчно. Време е да поговорим за това как да постигнем оптималното ниво. Вие заслужавате това. Също така заслужавате да знаете как да преосмислите други стойности в уравнението на вашето здраве, като нивото на кръвната захар и нивата на хемоглобин A1c, или гликиран хемоглобин. Изследването на гликирания хемоглобин измерва вашите средни нива на кръвна захар през предходните три месеца (известен също като кръвен тест за хемоглобин A1c, или HbA1c). Това е често използван начин за диагностициране на преддиабет и диабет. Нормалните стойности според вашия лекар обаче не са същите като тези, които аз ще ви кажа. Важна новина е, че мозъчната дегенерация започва при ниво на хемоглобин A1c от 5,5%, което лекарите смятат за нормална стойност. Дори ниво на кръвната захар от 105 мг/дцл (милиграма на децилитър), което според вашия лекар е приемливо, в значителна степен се свързва с развитието на деменция. Без значение за какви здравословни проблеми се притеснявате или с какви се борите в момента, двете основни цели, които трябва да постигнете, са метаболитно здраве и контролирани нива на системно възпаление. Ако не знаете какво имам предвид под тези цели, скоро ще разберете. Контролът на пикочната киселина ви помага да намерите своя път към постигането им. Това е входната врата към крепкото здраве.

Както ще покаже тази книга, пикочната киселина далеч не е страничен продукт или инертен отпадъчен продукт. Време е да променим догматичния разказ за това съединение, което дирижира и подклажда много реакции в тялото. С цялото ми уважение към другите лекари, трябва да ви предупредя, че ако нямате подагра или проблеми с бъбреците, е възможно вашият лекар да е пренебрегнал необичайно високото ниво на пикочна киселина при рутинните ви изследвания. Той или тя може да е казал: „Не се тревожи за това“. Нищо не може да бъде по-далеч от истината. Той или тя може да се присмива на идеята, че понижаването на пикочната киселина е важна цел за здравето. Не забравяйте, че хората са склонни да омаловажават това, с което не са наясно.

Както съм казвал преди, можем да изберем да живеем живота си, пък каквото ще да става, и да се надяваме, че съвременната медицинска наука ще осигури лек за болестите, които неизбежно се появяват впоследствие. Но това е модел, който е обречен на провал. Ако вземем болестта на Алцхаймер например, ще установим, че за нея няма истински ефикасно медицинско лечение. Подобно лечение би било възторжено приветствано. Но затова пък в момента разполагаме с научни данни, които ясно разкриват как правилните избори, свързани с начина на живот, може до голяма степен да спомогнат за предотвратяването на това нелечимо състояние. Лечението на симптомите на дадено заболяване – например понижаване на кръвното налягане с лекарства, намаляване на кръвната захар с лекарства и приемане на лекарства, предназначени да подпомогнат сърдечния ритъм – означава да не лекуваме причините за основния болестен процес. Още веднъж заявявам, че това е като да се справяш с дима, а да пренебрегваш огъня. Целта на тази книга е да ви поддържа здрави. Тя е написана, за да ви даде нов, най-съвременен и подкрепен с неоспорими доказателства инструмент, който скоро ще придобие централна роля сред другите инструменти във вашата кутия с инструменти.

Книгата „Киселината диригент“, от Дейвид Пърлмътър, можете да закупите с 20% отстъпка, чрез сайта на "Издателство Изток - Запад".

Сподели.

Относно автора

Avtora.com е създаден през 2001 г. като поддържаща медия на популярния по това време клуб О!Шипка. Впоследствие платформата променя своя фокус и от музикален сайт разширява темите и начина за доставка на съдържание.