„Да постигнем мир със Земята. Отвъд войните за ресурси, земя и храна“, Вандана Шива

Pinterest LinkedIn +

„Да постигнем мир със Земята“ е завладяващa и ярка критика на корпоративната глобализация. Вандана Шива, носителка на наградата за мир на Сидни, е категорична: водят се войни за земя, вода, климат, гори и биоразнообразие. Глобалната корпоративна икономика, основана на идеята за безграничен растеж, е всъщност военна икономика, а средствата, които използва – инструменти на войната. Като разглежда първопричините за тези войни на фона на кризата в снабдяването с храна, тя разрушава митовете, разпространявани от корпоративната глобализация в стремежа ѝ към печалба, и разкрива нейните погрешни предположения и разрушителни последици.

Според Шива единственият шанс за оцеляване е да пренасочим парадигмата към политики и икономика, ориентирани към Земята. Колективната съпротива срещу корпоративната експлоатация може да отвори пътя за нов екологичен подход на взаимозависимост и земна демокрация. Тя си представя свят, който може да бъде устойчив и в който продоволствената сигурност, справедливостта и мирът са във взаимно съответствие. Като разкрива връзките между растежа и свободните пазари, тя настоява за бъдеще, в което правата на човека и на земята са в центъра на създаването на един друг вид богатство: наситено с демокрация, справедливост, свобода и мир.

 

Вандана Шива: „Да постигнем мир със Земята“ свидетелства за войните, които се водят в наши дни срещу Земята и хората. Тя разказва и историите на борби в защита на земята и правата на хората върху земята и водата, горите, семената и биоразнообразието. В нея се посочва как смяната на парадигмата към ориентирани към Земята икономика, политика и култура е единственият ни шанс за оцеляване. Историите са от Индия, защото Индия е моят дом и земята на моя опит. Фокусирам се върху нея и защото с високите си темпове на растеж тя се възприема като олицетворение на успеха на икономическата глобализация. Тази книга изследва какво се крие в основата на растежа – екологичните, икономическите, социалните и политическите разходи, които систематично се пренебрегват и стават невидими. Тя показва как чудото на растежа се основава на един вид война, как то задълбочава неравенствата и ерозира демокрацията, как унищожава богатото биоразнообразие и културното разнообразие на нашата земя чрез екологично унищожение и налагане на монокултури, как милиони хора губят средствата си за препитание, за да могат шепа глобални корпорации и милиардери да контролират пазарите и ресурсите. „Историята на Индия“ е историята на „Индия Инкорпорейшън“ и „Глобал Инкорпорейшън“, историята на новите индийски олигарси и милиардери – Амбани, Лакшми Митал, Анил Агарвал, Руиа, Тата, Адани и Джиндал.

Тази история обаче крие две различни „Истории на Индия“. Едната е историята на онези, които са платили цената за кражбата на техните ресурси и унищожаването на техния поминък, за да се създаде концентрирано богатство в ръцете на малцина. Това е неразказаната история за завладяването на индийския сектор за производство на семена от „Монсанто“ и за самоубийствата на 250000 земеделски производители, за това как индийската система за продоволствена сигурност се разрушава, за да се създадат пазари за „Каргил“ и „Уолмарт“. Това е и историята на други начини на мислене, на съществуване, на производство и осигуряване, които са били покорени в тази война срещу земята. Неолибералният модел на икономическа глобализация се основава на предположението, че няма алтернатива, но алтернативи има навсякъде. Алтернативи има в културите на коренното население и местните икономики, които хората защитават с цената на живота си. Алтернативите се появяват в отговор на пика на петрола и изменението на климата, алтернативи се появяват там, където хората са изправени пред икономическо затваряне. Детройт се превръща в град-градина от руините на града, в който са се произвеждали автомобили. Аз занесох някои семена в Пенджаб, където задлъжнелите фермери днес извършват самоубийства – Навданя има заявки за семена, с които ще се открият още 3500 градини. Историята на тези алтернативи е историята на постигането на мир със Земята.

Книгата „Да постигнем мир със Земята. Отвъд войните за ресурси, земя и храна“, от Вандана Шива, можете да закупите с 20% отстъпка, чрез сайта на "Издателство Изток - Запад".

Сподели.

Относно автора

Avtora.com е създаден през 2001 г. като поддържаща медия на популярния по това време клуб О!Шипка. Впоследствие платформата променя своя фокус и от музикален сайт разширява темите и начина за доставка на съдържание.