„Еволюцията на мозъка и социалният подбор. Церебралният сортинг след края на естествения отбор“, Сергей Савелиев

Pinterest LinkedIn +

От тази книга ще разберете защо човешкият мозък вече не се развива чрез естествен отбор, а чрез негативен изкуствен подбор.

Огледайте се наоколо: децата все по-малко умеят да смятат, все по-малко и по-трудно четат. Все повече процъфтява старият (възникнал още в маймунските времена на австралопитеците) стремеж към имитации и създаване на илюзии. Това констатира днес с трезва горчивина професорът палеоневробиолог, доктор на биологичните науки, учен еволюционист, завеждащ лабораторията по развитие на нервната система към Института по морфология на човека при Руската академия на медицинските науки, наричан също „повелителят на мозъка“, Сергей Савелиев.

На какво се дължи този регрес?

Отговорът му е точен и подсилен с емпирична конкретност, със звънка яснота. (Твърдят, че едва ли не всеки втори променя възгледите си за живота, след като се запознае с работите на Савелиев за мозъка.)

Как се сортират хората по интелектуален признак? Отговорът на професора е слисващ.

Защо, ако се приложи системата на церебралния сортинг, може да се подберат много способни и талантливи хора? Отново отговора ще откриете тук, в тази книга.

Професорът е откровен и безжалостен: интересува го истината и само истината. Той не тръгва по конформистки коловози, нито се влияе от модна тенденциозност в мозъчните ни бразди, превзети от уж научни, кой от кой по-витиевати психологизми. Нещо повече: безстрастно разнищва установилите се напоследък ненаучни направления с претенции да са последна инстанция.

Като умел хирург палеоневробиологът отстранява пласт по пласт закоравелите неистини. Савелиев не е политкоректният опортюнист, който да ни глади нас, любознателните читатели, по косъма. Напротив – директно, право в очите разкрива реалността за нашата еволюция и за живота ни. И най-важното, което е и най-удивителното: аргументирано от начало докрай.

296 с., мека корица: 25.90 лв., твърда корица: 29.90 лв.

*

Сергей Савелиев: Заглавието на тази книга съдържа термин, който се отнася до процеса на идентифициране на хората с желани мозъчни свойства. Той беше въведен от мен по-рано, за да обърна внимание на необходимостта от разработването на методи за обективен подбор на таланти и гении с различни видове надареност (Савельев 2015b). В момента подобен подбор на хора според реалните особености на техния мозък все още не е възможен и това трябва да успокои тези, които осъзнават степента на своите недостатъци. Тези, които се надяват, че талантите им ще бъдат справедливо оценени, е твърде рано да се успокояват. Липсват инструменти за анализ на способностите приживе, а плашливите колекционери на парични знаци се стремят да запазят печелившите маймунски връзки в инстинктивните общности. Перспективата на доминантите да получат обективни доказателства за посредствеността на тяхното потомство, глупостта на най-близките им помощници и най-важното – собствената им некомпетентност, все още не вдъхновява никого. „Консервирането“ на това положение на нещата отнема дори илюзорните перспективи на талантливите младежи, а вероятността за появата на гении избледнява заедно с изпреварващото възпроизводство на плодовити и нетрайни владетели.

Липсата на обективни познания за еволюцията на мозъка е погубила и ще погуби още много страни и народи. Бих искал да прекъсна този биологичен процес, но маймунското минало на човечеството лесно се проявява от поколение в поколение. Увереността на всеки нов човек в собствената му изключителност, битовата хитрост и тайната проницателност са гаранция за неговото несъзнателно участие в зверския празник на дивата мозъчна еволюция. Едва след като пропилее най-добрите години от работата на мозъка за хормонална самоизмама, култивиране на разочарования и мазнинни отлагания, поредната жертва на биологичния подбор започва да усеща жалката си роля в един непонятен процес. След което смутното безпокойство и обидата от неприятните роднини потъват в навици, тревоги, ленива вяра във всеобщата несправедливост и се успокояват с надеждата за по-добрата съдба за потомството. Тъпата старческа самоизмама още днес може да бъде заменена от обективната оценка на способностите и съзнателно изживяния живот. Ако в периода на съзряването на човек се извърши обективна оценка на особеностите на неговия мозък, тогава има голям шанс потенциалният земен жител да се превърне в истински творец.

За такова принудително ощастливяване се предлага да се въведе на мястото на познатата маймунска еволюция рационалният церебрален сортинг. Анализът на структурната организация на мозъка с помощта на рентгенова томография с висока разделителна способност може да се превърне в метод за такъв анализ приживе. Основните принципи на този подход вече са разработени въз основа на анализа на индивидуалната изменчивост на мозъка при надарените хора и са подробно изложени по-рано (Савельев 2015a, b). Прилагането на този подход за изследването на мозъка би позволило обективно да се оценят вродените способности на човека и своевременно да му се предложи оригинална съдба.

В нашия сложен свят съществува огромно разнообразие от професии, които изискват най-дълбока церебрална специализация. Изключително трудно е да се намери човек с подходящия за тази работа мозък. Единствено систематичният цялостен анализ на структурната организация на мозъка ще даде възможност на всеки да намери идеалната за него професия. Само когато работата е толкова желана за човека, колкото са храната и размножаването, и му е любима като тайно хоби, може от него да се очакват интелектуални подвизи. За това просто трябва да се подбере съответният мозък за съответната работа. Попаднал в подходящата среда, човек може да стане напълно щастлив. Ако мозъкът по своята организация точно съответства на извършваната работа, тогава той ще я върши по-добре и по-бързо от всеки, като изразходва минимум усилия. Това означава, че собственикът на такова разсъдително устройство ще събира максимум вътрешни стимуланти, поощряващи икономията на мозъчна енергия.

Правейки поне нещо по-добре от другите, мозъкът получава инстинктивно подсилване на своята изключителност, а притежателят му повишава своята доминантност. Напълно вероятно е една блестяща работа да донесе и достоен материален резултат. При наличие на пълно търсене, материално богатство и признато доминиране създаването на себеподобни няма да бъде трудно. Тази дейност може да бъде особено приятна, ако се подбере партньор със сходна организация на мозъка. Достатъчно е да се сканират мозъците на репродуктивните двойки и да се определи нивото им на сходство. Взаимното разбирателство между тях няма да закъснее и ще доведе до сладостното предаване на генома към следващото поколение.

Следователно осъзнатият церебрален сортинг може да утеши основните инстинктивни, социални и творчески проблеми на човека. При което видът дейност е абсолютно без значение, тъй като удоволствието от творчеството винаги ще бъде максимално при съвпадение на структурната предразположеност на мозъка с работата. Добре свършеното малко дело и великото откритие са еднакви за мозъка. Само външният свят разграничава мащабите на извършеното, а освободеният мозък се старае веднага да се наслади на изискано безделие.

Не са възможни всеобща хармония и глобална справедливост поради безкрайната променливост на мозъка. За съжаление, на тази планета няма двама еднакви човека, което прави конфликтите неизбежни и неразбирането задължително. Единственият разумен изход от тази зоологическа конкуренция е отчитането на особеностите на мозъка на всеки човек и индивидуализирането на неговата дейност. Намирайки начин за рационално използване на нашите уникални лични качества, можем поне да спрем да се унищожаваме взаимно и да пристъпим към рационалното развитие на човечеството.

За щастие или за съжаление, такива методи все още се разработват, което ни позволява още известно време свободно да мислим. Практическото въвеждане на най-прогресивните методи за церебрален сортинг незабавно ще ни лиши от удоволствието свободно да ползваме собствения си мозък. Тогава тази несъзнателна, но необуздана поквара на автономното и свободно мислене ще изчезне неусетно като артефакт на странната еволюция. Парадоксално, но това ще се случи много по-бързо, ако церебралният сортинг не бъде въведен в ежедневната практика.

Използвайки временната възможност за свободомислие, е необходимо да се разбере, че терминът „церебрален сортинг“ е много по-широк, отколкото обикновено се смята. Церебралният сортинг винаги е съществувал в историята на хоминидите и продължава и днес. За последните двеста хиляди години човешкият мозък се променя особено интензивно въпреки почти постоянния обем на черепа. Тези промени дължим на нашия социален и технологичен прогрес. Настоящата книга разглежда именно тези скрити механизми на социалната еволюция на мозъка. Историческите различия се свеждат до методите за осъществяване на самоселекция. Човечеството използва видимите постъпки или думите на отделните хора като критерий за подбор на необходимите свойства на мозъка. Предвид измамността на развития мозък и биологичния егоизъм на всеки примат тези критерии са много ненадеждни. Въпреки това дори по този нестабилен път на лош етологичен подбор са постигнати отлични резултати.

Само за няколко милиона години церебралният сортинг е увеличил нашия мозък няколко пъти и му е придал свойства, безпрецедентни за животинския свят. Проблемът е, че тази тенденция вече се промени и днешният изкуствен подбор е насочен към намаляването на масата на мозъка, което опростява по-нататъшните социализация и конформизъм. В същото време биологичният подбор процъфтява, той е абсолютно безразличен както към размера на мозъка, така и към нивото на интелигентност на неговия собственик. Главната ценност се крие в хранителното и репродуктивното доминиране над останалите обитатели на планетата. В техните мисли поради тези причини ще възникне безопасно еднообразие, и то без тоталния контрол от страна на злобните чичковци с томографите. Милото човечество вече е създало съвършени методи за поведенчески подбор, които ще разрушат съзнанието ни и ще унищожат следите от разум без никакви допълнителни усилия. На тези процеси може да противодейства само съзнателният церебрален сортинг като инструмент за осъществяване на вечната мечта на човечеството за хармония на света, сигурност и справедливост в отношенията.

Книгата „Еволюцията на мозъка и социалният подбор. Церебралният сортинг след края на естествения отбор“, от Сергей Савелиев, можете да закупите чрез сайта на "Издателство Изток - Запад".

Сподели.

Относно автора

Avtora.com е създаден през 2001 г. като поддържаща медия на популярния по това време клуб О!Шипка. Впоследствие платформата променя своя фокус и от музикален сайт разширява темите и начина за доставка на съдържание.