Цветан Чобанов – Graffitti studio: „За качествения звукозапис не е достатъчно да имаш техника - трябват професионалисти!"

Pinterest LinkedIn +

Graffitti studio е едно от първите частни звукозаписни студия в България и през годините в него са записвали почти всички артисти от българската музикална сцена.

Залагайки на качество и професионализъм, студиото успя да спечели доверието не само на българските музиканти, но и на редица чуждестранни групи. В момента едни от клиентите на студиото са Microsoft и емирът на ОАЕ.

А един от най-звездните записи – този с гласа на Морган Фрийман - тонрежисьорите от Graffitti studio са направили директно в хотелската му стая без това да се отрази на качеството на звука.

Graffitti studio наскоро смени местоположението си, така че се свързахме с Цветан Чобанов - един от основните акционери и едновременно с това мениджър на студиото, за да разкаже повече за актуалните проекти на фирмата.

 
.: Здравей, Цецо! Разбрахме, че доста интересни неща се случват в момента около Graffitti studio – разкажи ни малко повече?

Цветан Чобанов: Ами едно от най-новите неща при нас е фактът, че отскоро се помещаваме в студио на Балкантон – така известното на всички артисти и музиканти. От тук са минали сигурно 90% от артистите на шоубизнеса и им е доста добре познато. Сградата е насочена точно към звукозапис, строена е по специални изисквания, така че може да се каже, че си дойдохме на мястото. Въпреки че за първи път местим студиото след толкова години, мисля, че това е естественият момент на нашето израстване. В момента имаме възможност да правим аналогов и цифров запис, имаме две самостоятелни кабини, в които спокойно може да се побере камерен оркестър и хор. Наследихме пиано и орган тук, а като цяло помещенията са третирани много добре и качеството на звука е на много високо  ниво. От няколко дни правим записи тук и сме наистина впечатлени!

.: Кой записва в момента в Graffitti studio?

ЦЧ: Future Shock записват албум при нас в момента, Лили Йончева, Root Souljah, Миша и Андро Стубел, Хиподил, Каскадьори, Strings, Kultur Shock - много са, трудно ми е да изброя всички. Предимно рок албуми записваме в момента, но като цяло има доста работа.


Част от работния процес в новото студио на Graffitti

.: Като спомена Kultur Shock се сетих, че всички работили по последния им концертен албум са били изключително впечатлени от работата, която сте свършили по записа на концерта им в София!

ЦЧ: Впечатлени са, да. Не беше и лесно да се постигне такъв резултат, никога не е лесно. Но имаме опит – записвали сме концерти на ФСБ, сега записахме и концертите на Росица Кирилова, Лили Иванова. Въобще всеки, който прави концерти у нас и иска да ги запише, се обръща към Graffitti studio, защото знае, че това, което ще получи, ще е на ниво.

.: Разбрах, че имате и много интересни проекти, върху които работите в момента – записали сте Морган Фрийман за рекламен филм за летището на Дубай, нали така?

ЦЧ: Да, записахме рекламен филм за летището на Дубай и докато беше в България Морган Фрийман записа гласа зад кадър за този филм.

.: Тук, в студиото ви?

ЦЧ: Не, не тук. В хотелската си стая. Отидохме там, инсталирахме апаратура и го записахме.

.: Как въобще се свързаха с вас за този рекламен филм?

ЦЧ: Имаме доста информация в интернет, хората са видели какво предлагаме и ни потърсиха. Питаха ни можете ли, отговорихме им, че можем и така. Интересно е, че по принцип Морган Фрийман не се занимава с подобни проекти, реклами и т.н, но е приятел на емира на ОАЕ и той лично го помоли да участва.


Цветан Чобанов

.: В момента Graffitti studio е разделено на Recording studio и Media Studio – каква е разликата между двете?

ЦЧ: Recording studio Graffitti записва музикални проекти с групи, аранжименти, записи на концерти, реставрации. А в Media студиото се дублират филми, реклами, записваме съобщения на телефонни централи на чужди езици, доста работа е. Озвучаваме пресконференции, партита – всякаква дейност, която има нещо общо със звукозаписа.

.: Можеш ли да  прецениш какво е съотношението между дейността на двете студия?

ЦЧ: Не, трудно е. Някои от записите отнемат много време, някои по-малко. Твърде относително е да ги сравняваме. Доскоро обаче нямаше много работа с групи. Сега се засилиха към студиото отново.

.: Как си го обясняваш това? Всеки говори за застой в музикалната ни сцена, а албуми непрекъснато се записват?

ЦЧ: Имаше момент, в който групите се изпокриха в къщите си и решиха, че могат да правят сами музика с компютрите си, че нямат нужда от звукозаписно студио. Сега обаче разбраха, че не е така, защото въпросът не е в техниката, а в опита, в хората. В един момент пак се върнаха при нас с думите „Абе, нещо не става в къщи”.


"В момента имаме възможност да правим аналогов и цифров запис, а в кабините спокойно може да се побере дори камерен оркестър!"

.: Наскоро Питър Гейбриъл обяви, че прави нещо като онлайн студио, което ще работи с групите от дистанция – ще му изпращат демо записи, студиото ще ги аранжира и ще връща готовия продукт. Мислиш ли, че едно звукозаписно студио може да работи по този начин?

ЦЧ: Въпросът е какво искаш да получиш накрая като качество. Определено вече забелязвам, че започва да се обръща внимание на качеството. Голяма част от музиката, рекламите, въобще продукцията в България се записва с компромисно качество. А ние се славим с това, че винаги сме държали на качеството. Това е причината и хората, които се връщат отново при нас, да са сигурни, че са взели правилното решение – пробвали са сами, пробвали са на друго място, видели са, че не става и се връщат. Някой път записват при нас само барабани или само китари, но работата в студио е много важна – ако търсиш безкомпромисно качество, трябва да разчиташ на професионалисти.

.: Всички български групи, за които се сещам, са записвали в Graffitti studio. А кои са чуждите банди, които са минали от тук?

ЦЧ: Има доста групи, не мога да се сетя вече за всички имена, но са доста групи от Англия, Швейцария, Германия. После тези групи пътуват из чужбина, други чуват записите им, питат ги къде са правени и така разбират за нашето студио. Записите и престоят им тук дори им излизат по-евтино и са супер доволни от качеството.

.: Какви други интересни проекти обмисляте в момента?

ЦЧ: Ами съвсем скоро записахме едно филмче за Microsoft – нещо като упътване как се използва програмата SilverLight. То е на пет езика и ние го дублирахме тук. Вече сме събрали и база данни с над 30 езика от чужденци, които записват у нас.

Освен това с Министерството на околната среда и водите работим по една кампания за опазване на биологичното разнообразие – занимаваме се с производството и разпространението на аудио, видео и интернет реклами. Евгени Минчев ще записва глас за тях.

А една холивудска продукция иска да снима интериора ни като част от декора. Идеята е да използват студията за радио и главният герой ще води предаване в тях.



.: Това е доста работа – какво представлява екипът ви в момента?

ЦЧ: В момента сме екип от 6-7 души и наистина се опитваме да тъчем на много станове. Имаме идеята и да започнем да продуцираме качествена музика. Музика, която ни харесва! Знаем какви са възможностите на музикантите – винаги питат каква е цената. А цената, която студиото взима за час, винаги е била една и съща. Тя обаче нас вече не ни устройва, защото нещата се променят и ние трябва да вървим нагоре – неизбежно е. Така че ни се иска да подкрепим талантливите музиканти в близко бъдеще. Те просто трябва да узреят за тази мисъл и ние да стигнем до един момент, в който ще има какво да се случва с техните записи, с музиката им. Надяваме се музикантите да разберат реверанса, който правим и винаги сме правили към тях. Имаме идея да подпишем договор с Български пощи и във всеки техен клон в страната да има наш каталог. Това са над 3000 пощенски станции, в които ще има брошури и каталози на Graffitti studio, така че това определено ще е още един бонус към нашите клиенти.



Участваме и в Медийния панаир на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет и имаме идея и да направим курсове за обучение скоро. Има доста хора, които искат да се научат да работят с аудио и видео програми. Най-вероятно от следващата година и това ще е факт. Сигурни сме, че има хора, които с желание ще учат, така че остава да намерим подходящите партньори. Въобще за всичко, с което сме решили да се занимаваме, е важно да намерим хора, които ще мислят като нас – така се работи най-добре.

За Avtora.com интервюто взе Елена Георгиева

Сподели.