След Megaupload, който бе свален от американските власти, въпреки че бе базиран в Хонконг, още един популярен сайт за обмен на музикални файлове - британският RnBXclusive, бе спрян, а всички негови потребители са изправени пред угрозата от съдебно преследване.
Зад спирането на сайта стои британската организация Serious Organised Crime Agency (SOCA), която заяви в изявление, че има за цел "да насочи вниманието към подобни заплахи, потенциалните последствия от тях и какви са стъпките, които могат да бъдат направени, за предотвратяването им".
Според SOCA, "хората, които се възползват от предоставената по този незаконен начин интелектуална собственост, са съучастници в престъпление и също носят наказателна отговорност".
При посещение в сайта от вторник насам, когато сървърите му са били спрени, британските потребители биват информирани, че повечето от файловете, които са били достъпни чрез него, са откраднати от артистите, на които принадлежат изпълнителските права върху тях, както и че "ако сте сваляли музика от тук, вие бихте могъл да сте извършител на криминално деяние, което предвижда максимална присъда от 10 години лишаване от свобода и глоби в неограничен размер съгласно британското законодателство".
Под този надпис, открояващ се с червения цвят на буквите, потребителят вижда собствения си IP адрес, придружен с предупреждението: "Горната информация може да бъде използвана за вашата идентификация и локализиране на местонахождението ви".
Полицията информира, че е задържала един човек във връзка с дейността на сайта, срещу когото се очаква да бъдат повдигнати по-нататъшни обвинения.
Според SOCA, щетите, нанесени на музикалната индустрия от дейността на RnBXclusive, възлизат на 15 млн. британски лири годишно.
Организацията съобщава, че акцията срещу този сайт е част от по-мащабна операция срещу нелегалното споделяне на съдържание, защитени с авторско право, и вече са набелязани няколко други подобни.
За разлика от Megaupload, RnBXclusive e базиран на Острова – регистрацията му е направена в Лестър.
В края на януари 2012 г. Великобритания подписа ACTA заедно с 22 от 27-те страни членки на ЕС, сред които бе и България. По-рано тази седмица обаче ратификацията на споразумението бе спряна по решение на Министерството на икономиката и турзима.