Новите джаджи винаги са готини, но успехът на един телефон не се измерва с това колко е горещ, а с това колко дълго и вярно ще ви служи.
Скоро след като Apple разочарова мнозина с минималните подобрения по новия iPhone, а Samsung директно ни предложи гърмящ Galaxy Note 7, безплодният характер на борбата за надмощие на отделните марки става очевиден.
Нейните истински жертви са милионите заблудени потребители, залъгани да се откажат от напълно функционалните си "стари" телефони. Новият смартфон е символ на статус, но също така означава, че сте били подведени да придобиете и цените един лъскав нов предмет, без да се замисляте какво означава той за околната среда, пазара на труда и нека си го кажем директно - за собствения ви бюджет.
И вината за това далеч не е само ваша!
Социалните медии и интернет сайтовете са пълни с клипове на потребители, величаещи новозакупените джаджи и новите им характеристики като камера с две лещи или отключване на телефона със зеницата на окото.
В крайна сметка подобни иновации ни карат да считаме стандартните камери и пръстовия отпечатък за нещо безнадеждно остаряло, което бе популярно преди половин или една година. А в същото време телефоните и другите ни джаджи, които заслужават истинска похвала, са нашите собствени, използвани и измъчени, но все още работещи и надеждни устройства, които не изискват да бъдат заменяни на всеки 365 дни.
Разбира се, производителите имат добро извинение. Корпоративната дейност по традиция зависи от евтината работна ръка и удобните закони, позволяващи понякога околната среда да страда. Освен това акционерите практически изискват всяко тримесечие компанията да отчита растеж и това се отнася особено силно за технологичния бизнес.
Когато Аpple продадЕ по-малко телефони от предната година, пазарната оценка на компанията може да се срине с милиарди. А какво е нашето извинение? Заслужават ли си новият безжичен порт слушалки или извит дисплей всичките разходи, свързани с производството, рекламата и покупката на най-новия модел?
Истината е, че ако искаме да бъдем съвестни потребители, трябва да се научим да правим така, че телефонът ни да издържи максимално дълго време и да различаваме кои джаджи са ни необходими и за кои само си мислим, че са такива.
Новият телефон, таблет или лаптоп винаги изглежда примамлив, но качеството на едно устройство не трябва да се измерва по това колко горещо и актуално е то, а по това колко дълго издържа и дали ни служи надеждно.
Време е потребителите да започнат да изискват нещо малко по-различно от производителите – дълготрайност.
Безспорно това е сериозна задача. Дори ако нашите телефони не се развалят физически, те постепенно остаряват морално заради ъпдейтите в операционната система и промените в някои технологични стандарти.
По същия начин, по който потребителите на Windows 3.1 принудиха Netscape и Internet Explorer да запазят съвместимостта на операционната система дълго време, ако искаха да присъстват по-добре на пазара по време на бразуърните войни от края на 90-те, днес също трябва да се замислим за това какво точно носят промените в новите модели.
Ако сляпо посягаме към тях, то по-скоро поддържаме тенденция, която благоприятства промяната заради самата нея, а не стабилността, достъпността, свободната среда за разработване на софтуер и разумните разходи. На пазара има повече от достатъчно устройства, просто бъдете разумни в покупката си и изберете това, което наистина ви трябва.
И винаги когато се доближите до поредната лъскава джаджа в магазина, се замислете за факта, че в повечето случаи тя е поредната стръв, чрез която корпорациите се опитват да измъкнат паричките от портфейла ни!