Забранено! Да не се продава до второ нареждане!

Pinterest LinkedIn +

Следите ли мини скандала, който се вихри напоследък около спора между Apple и Samsung? Хората на Стив Джобс явно се уплашиха, че секси изглеждащият (и по-нов) Galaxy Tab 10.1 на корейците ще отхапе твърде голяма хапка от пазарния дял на добрия стар iPad в Европа и се погрижиха да блокират продажбите му, завеждайки дело срещу конкурента си. Кавгата е за нарушени патенти, но хей, кой ти гледа – по-важното е, че съдът в Германия постанови: "Никакви продажби на въпросния Samsung таблет до второ нареждане!".

Тази малко подла хватка не е новост в хай тек средите, където конкурентната борба е мътна и кървава, а битката е за всеки потребител. В подкрепа на тезата, че Apple не са открили топлата вода в сферата на съдебните блокажи, ето ви кратка хроника на някои от най-известните подобни юридически виражи, довели до забрана за продажба на един куп високотехнологични продукти:

BlackBerry забранен за продажба в OAE и Саудитска Арабия

Една от най-дискутираните съдебни "Анатеми" през последните няколко години. Причината? RIM отказаха на правителствата на две от най-големите арабски държави достъп до уникалния алгоритъм за вътрешно криптиране обмена на съобщения между две BlackBerry устройства. Реакцията беше незабавна, а резултатът – забрана за продажба на телефони с марката BlackBerry на територията на ОАЕ и Саудитска Арабия. Въпреки големия шум, който се вдигна тогава, забраната трая кратко – само около два месеца.

iPad забранен в Израел



В момента, в който се появи на пазара, iPad бързо се превърна в задължителна джаджа, която беше не само модно, но и престижно да притежаваш. За съжаление, израелските власти видяха в наличието на вградената Wi-Fi антена в таблета заплаха за националната сигурност на страната и в резултат забраниха продажбата на iPad на територията на еврейската държава. Нещо повече – хората, които вече бяха закупили iPad, трябваше да го предадат на съхранение в специален изолиран трезор, където таблетите се държаха докато собственикът им напусне страната. Скоро обаче, десетки независими изследвания показаха, че на практика iPad-овете всъщност са съвсем безобидни, а забраната е плод на параноята на израелското правителство.

PS3 Slim забранен за продажба в Европа

В дъното на тази афера бяха LG. В началото на 2011 година компанията спечели съдебната битка с гиганта Sony и успя да убеди Европейския съд, че японците са я ощетили, включвайки в PS3 Slim редица технологии, патентните права за които й принадлежат. За щастие, забраната трая за кратко и не успя да нанесе сериозен удар по продажбите на култовата конзола. Въпреки това историята ще я запомни като една от най-сериозните (и майсторски изпълнени) юридически каскади в хай тек бранша.

Пакистан блокира Facebook

След като откриват страница в социалната мрежа, насърчаваща потребителите й да рисуват образа на Бог, националното правителство на Пакистан блокира достъпа до Facebook поради обвинения в богохулство. Скоро след това същата съдба последва и YouTube. Държавата не успява да удържи твърде дълго блокадата – само няколко месеца по-късно тя е премахната напълно.

Сегуей забранен в Холандия

Всъщност страната на лалетата е втората, която се мръщи недоволно на шантавото превозно средство, изобретено от Дийн Кеймън. Малко преди Холандия да забрани Сегуеите, определяйки ги като "твърде опасни поради липса на спирачен механизъм", в същия дух се произнасят и властите във Великобритания. По-късно демоничната играчка доказа, че наистина не заслужава доверие, след като претрепа собственика си – милионера Джими Хесълдън, който загина при мистериозни обстоятелства в компанията на личния си Сегуей.

Без Skype за великия китайски народ!

Явно китайският комунизъм и свободната нецензурирана комуникация през Skype не са особено съвместими. Същото явно важи и за куп други популярни онлайн услуги като Facebook, Twitter и Google, които също са забранени в Китай. Истински шампиони в хай тек табутата са тия дръпнатооки жълтурковци!

Гърция забранява видео игрите. ВЪОБЩЕ!


Комшиите с южно изложение преди колко 9 години родиха един от най-странните законови парадокси, който човечеството някога е виждало. В опит да ограничи и забрани онлайн хазарта, гръцката държава взе, че забрани и... видео игрите изобщо. В резултат, дори за невинно разцъкване на GameBoy игричка, човек можеше да се окаже в затвора! Междувременно, законyt претърпя куп промени (алилуя!), но не и преди на Гърция да й се наложи да плаща на ЕС по 30 000 евро глоба на ден за доста продължителен период от време, заради тази си юридическа авантюра.

Калифорния забранява телевизорите с широк екран.


Всъщност, идеята тук е сравнително разумна: с тази забрана щатът се опита да ограничи продажбата на огромните, лакоми за електричество екрани. Докато властите в Калифорния умуваха как точно да приложат собствените си забрани, високотехнологичната индустрия ги прегази по пътя си напред и огромните 60 инчови разорителни плазми бяха заменени от супер тънки и еко-френдли LED LCD панели. Да живее прогресът!

Сподели.