За градовете и романите, или 5 места, вдъхновили големите писатели

Pinterest LinkedIn +

Големите писатели често описват местата, на които са родени, където живеят или където са прекарали важна част от живота си, а заедно с градовете, държавите и континентите на страниците на произведенията са увековечени и техните обитатели. Защото всяко място има свой собствен чар, а книгите наистина са прозорец към света.

"Бостънци" на Хенри Джеймс

Хенри Джеймс е роден в Ню Йорк, прекарва по-голямата част от живота си в Лондон, но романът, за който ще ви разкажем сега не е посветен на нито един от тези два града. Действието в него, както личи от заглавието, се развива в Бостън. 

Град, който винаги е съчетавал американското и европейското, точно като самия писател, Бостън е културен център на щатите и до днес. През ХIХ век там кипят политически и обществени движения, които ще оставят важен отпечатък в историята на страната и до голяма степен предопределят бъдещото й развитие.

Сатиричен поглед към идеологията на феминизма и ролята на жените в обществото, "Бостънци" ни среща с  бостънската феминистка Олив Чансълър, нейния братовчед Базил Рансъм – адвокат с консервативни убеждения и красивата млада Верена Тарант.

В основата на сюжета е съперничеството между Олив и Базил, които се конкурират за сърцето и ума на Верена. Намекът за отношенията и чувства между двете жени пък е изключително провокативен за времето, когато е писан романа. 

Ако искате да се "разходите" из Бостън от края на ХIХ век и да разберете кой ще спечели съцето на Верена, можете да го направите ТУК.

"Дъблинчани" на Джеймс Джойс

Преди да напише "Одисей", още съвсем млад Джеймс Джойс пише по-голямата част от разказите, събрани в сборника "Дъблинчани". Реалистичен портрет на живота на ирландците от средната класа в Дъблин в началото на двайсети век, историите в книгата следват естествения ход на живота.

В първите няколко разказа случките са представени през погледа на деца, в следващите героите вече са юноши или възрастни. Много от героите в "Дъблинчани" се появяват с малки роли и в "Одисей". Сборникът  шокира тогавашния литературен свят с документалния реализъм на описанията, интимните сцени и кинематографичния си език.

Джойс е роден и израснал в Дъблин и вероятно именно по тази причина започва литературната си кариера, описвайки живота в ирландската столица. Многократно отхвърляни от издателите в периода между 1905 и 1914 година, днес разказите на Джойс са истинска класика и един от най-ярките портрети на Дълблин в литературата.

Най-прекият път към "Дъблинчани" е ТУК.

"Африканеца" на Жан-Мари Гюстав льо Клезио 

Книга-изповед, "Африканеца" е кратък автобиографичен разказ, в който Жан-Мари Гюстав льо Клезио се връща към детските си години, прекарани в Африка. Период, оказал влияние върху целия му житейски и творчески мироглед. 

След войната бъдещият писател заминава с майка си и брат си за Нигерия, където баща му работи като лекар. Оставен да расте на воля сред необятните диви простори на Африка, той открива един изцяло нов свят, пълен с непознати неща.

Слънцето, бурите, дъждовете, растенията и насекомите, всичко е в изобилие, което понякога е дори прекалено, но все пак не е лишено от чар. Опиянен от заобикалящата го природа, Жан-Мари Гюстав льо Клезио остава свързан за цял живот с африканския континент и го описва наистина великолепно.

Можете да намерите "Африканеца" ТУК

"Колосът от Маруси" на Хенри Милър 

Много писатели са се влюбвали в Гърция и са я описвали в романите и мемоарите си. Сред тях е и Хенри Милър. Макар да е прекарал малко време там, американецът е силно впечатлен и създава едно най-значимите си произведения вдъхновен именно от гръцката история и култура.

В навечерието на Втората световна война Милър заминава за Гърция по покана на друг известен писател -  английския романист и поет Лорънс Даръл (по-големият брат на Джералд Даръл). "Колосът от Маруси" е плод на месеците прекарани там, в които Милър има възможността да се потопи изцяло в необикновената, магнетична атмосфера на страната.

Между руините и древната история, сред живописни острови и море, гръцкият колорит изпълва страниците на книгата. Самият Милър смята, че "Колосът от Маруси" е най-добрата му творба. Повечето литературни критици споделят мнението му и дори откриват в основния персонаж гръцкия интелектуалец и бохем Георгиос Кацимбалис своеобразен автопортрет на писателя.

Ако сте любопитни да научите повече, можете да го направите ТУК.

"Изумление и трепет" на Амели Нотомб

Амели Нотомб е родена в Япония и не крие афинитета си към страната и нейната култура, която заема основно място в няколко от романите й, включително и в "Изумление и трепет". Романът е автобиографичен и е отличен с Голямата награда на Френската академия през 1999 година.

"Изумление и трепет" е историята на вече порасналата Амели, която се връща в Япония и започва работа като преводач в голяма компания. Възхитена от етиката и начина на живот в страната на изгряващото слънце, белгийката иска да живее и да бъде точно като японците, но се сблъсква с една строга система, с която й е трудно да свикне.

Дали ще успее да се впише в тази толкова различна култура или ще се провали в отчаяните си опити да се изкачи в йерархията и да запази честа си, и колко различно е европейското мислене от това на японците, можете да научите само, ако прочете целия роман.

Най-прекият път към него е ТУК

Сподели.