Една от най-култовите фигури в музикалния ъндърграунд в България през 80-те и 90-те години - Васил Гюров - е сред онези музиканти, които изграждат качествената клубна сцена в страната и в момента.
Свързван с емблематични ню уейв групи като Кале, Нова генерация и естествено Ревю, Гюров и хора като Димитър Воев, Кирил Манчев, Милена и др. са едни от големите бунтари срещу режима, властващ в България преди 1990 г.
През 1985 г. Воев, Манчев и Гюров създават една от първите групи, заявяващи позицията си срещу системата – Кале. Бандата идва като наследник на предишната група на Воев и Гюров – Парадокс. Съвсем очаквано, момчетата стават "любимци" на цензурата и още на първия им от общо три концерта като Кале са свалени от сцената заради скандални текстове.
Историята на Кале се оказва сравнително кратка и групата се разпада скоро, само за да се възроди в две нови групи, оказали се изключително влиятелни за българския рок – Ревю и Нова генерация, оглавявани съответно от Васил Гюров и Димитър Воев.
Ревю издават първия си албум през 1989 г., като Гюров е основният композитор и текстописец в бандата, в която влизат още Милена Славова, Кирил Манчев и Бойко Карабойчев.
Макар писани преди повече от 20 години, песни като "Директор на водопад", "Чичо", "Ралица" и др. са обичани и актуални дори днес. Те остават и част от наследството, което гореспоменатите групи завещават на българската музика.
Както показват и в песните си, за младите музиканти свободата е сред най-важните права и с края на режима през 1989-1990 г. всички се разпръсват по Европа, САЩ и Канада.
Самият Васил Гюров заминава за Германия, където остава до 1992 г. Когато се връща, се събира с Димитър Воев в Нова Генерация и заедно правят няколко концерта докато групата се разпада със смъртта на Воев през септември 1992 г.
Следващите години се оказват нелеки за основателите на българския ню-уейв. Гюров свири с различни музиканти като Нуфри и Даката от Panican Whyasker, Иван Латинов от ЕРА и др., докато не се събира с Милена Славова в Ревю през 2001 г.
През същата година е издаден албумът "10", в който са любимите на феновете на групата песни "Закуска" и "1968". Въпреки всичко Милена отново напуска Ревю и заминава за Англия, а за бандата продължава несигурният период от 90-те години.
Васил Гюров все пак е известен като един от активните дейци не само на българската музика и култура и групата му продължава да съществува с гост-музиканти.
През 2006 г. Ревю издава DVD от съвместен концерт с Хиподил и Ъпсурт, а след това идват множество клубни участия и турнета в цяла България. На мястото на Милена Славова пее Кристина Серафимова, а бандата на няколко пъти се събира и с оригиналната си вокалистка за няколко специални концерта, включително 25-годишния сценичен юбилей на Милена, както и на концерта в памет на Димитър Воев - "Улица Нов Живот", провел се на 27 ноември 2012 г.
По думите на Гюров нова музика на групата може да се очаква рано или късно, тъй като има много готови парчета, на които просто трябва да им дойде времето. И въпреки че ерата на групи като Кале, Ревю и Нова генерация отдавна е минало, творчеството, което оставят зад себе си, ще влияе на поколенията напред.