Професионалният дразнител на френската литература Фредерик Бегбеде успя да ни изненада. Не да ни провокира. Не да ни шокира или скандализира, както е правил неведнъж досега, а тъкмо напротив - да ни очарова и плени. "Уна & Селинджър" е необикновен роман за една неосъществена любов и едновременно с това за големите личности и събития на ХХ век, който просто трябва да прочетете.
Ако сте преустановили четенето на Бегебде след "Любовта трае три години", време е да му дадете още един шанс. В случай че сте му фенове, няма смисъл да ви убеждаваме, че последният му роман "Уна & Селинджър" е великолепен. Знаете, че умее да бъде различен.
Защото, освен известен парижки денди и заклет купонджия, публицист, телевизионен водещ, режисьор и изобщо - досаден и самоуверен самохвалко и всезнайко, Фредерик Бегбеде е и писател. При това много талантлив.
Няма да ви лъжем, не е успял да избяга от "егоцентризма си", така че в "Уна & Селинджър", точно както и в останалите му книги, ще откриете и поредния автопортрет, който си е нарисувал с думи. Само че този път е такъв, какъвто не сте го виждали никога преди.
Самокритичен, ироничен, стеснителен и изразяващ възхищението си пред таланта на друг писател. Освен това ще ви разкаже за личности като Труман Капоти, Чарли Чаплин, Юджийн О’Нийл, Скот Фицджералд и Ърнест Хемингуей. За ужаса на Втората световна война, останал далеч от егоистичното американско общество, но повлиял много на Селинджър.
Най-важни обаче са Уна и Селинджър. Едно необичайно дете с известни родители, които на практика не познава, и един млад писател. Една любов, която остава неосъществена, но това не я прави по-малко красива.
Бегебде разказва историята на Уна и Селинджър нежно, деликатно, с уважение и обич. Като още в самото начало на романа си казва, че той е роден колкото от исторически факти, толкова и от плодовете на собственото си въображение.
Смесването на факти и фикция, толкова любимо на Труман Капоти, който нарича този похват "non-fiction novel", е изкушаващо за много писатели, но малко се справят толкова добре, колкото Капоти. А Бегбеде е един от тях.
През 2007 година Бегбеде стига до дома на Селинджър, но така и не се престрашава да наруши уединението на своя любим писател, който сам е избрал да живее като отшелник. Или поне встрани от светския шум и медийното внимание.
Няколко години по-късно, вече след смъртта на Селинджър, френският писател все пак събира кураж поне да опише своя идол. И избира да го направи с историята на неговата голяма любов. През четиридесетте години на ХХ век, докато Европа се руши в ужасите на Втората световна война, което Бегбеде ще ни напомня с препратки към случващото се във Франция през целия роман, в Ню Йорк кипи лъскав светски живот.
Живот, в чийто център са богатите наследници, талантливите писатели и онези твърдо решени да станат богати или известни, в най-добрия случай - и двете. На фона на всичко това Уна О'Нийл, тогава само петнадесетгодишна, среща за първи път Джери Селинджър, тогава на 23 години.
Един ден тя ще бъде последната съпруга на Чарли Чаплин, а той - автор на любимия на няколко поколения роман "Спасителят в ръжта". Това обаче го знаят всички. Историята, която е избрал да разкаже Бегбеде и чието вдъхновение е колкото слабостта му към Селинджър, толкова и очарованието на Уна, не е от онези, които всички знаят, а заслужава да бъде именно такава.
Ако сме успели да провокираме любопитството ви, най-лесният начин да се сдобиете с "Уна & Селинджър" е ТУК.