На този етап нещата вече са ясни - дисплеите с ултра висока резолюция (или както е по-известна - 4К) са бъдещето на телевизорите. Но още по време на януарския CES стана ясно, че тази значима стъпка напред засега се отлага.
От една страна цените на технологиите, които следва да осигурят мечтаните UHD разделителни способности, са все още доста високи и далеч не са готови за масово производство, предназначено за мейнстрийм пазара. От друга страна (и това е далеч по-важната предпоставка) остро липсва 4К медийно съдържание, което да осмисли покупката на подобен телевизор.
В същото време на един друг пазар UHD резолюциите вече са реалност и, което е по-важното, напълно достъпна реалност. Нещо повече - там те не са просто безсмислена екстра, от която просто няма как да се възползваш, а, напротив, много смислен фийчър, носещ редица ползи.
Разбира се, става дума за сегмента на класическите РС монитори. За хората, следящи развитието на хай тек индустрията като цяло, тази тенденция едва ли е изненада. Всъщност настоящият пазарен цикъл на обновление доста точно повтаря последователността от действия по време на неотдавнашната HD и Full HD революция.
По времето, когато 720р и 1080р стандартите тепърва започваха да се налагат и да се промотират като "Следващата голяма стъпка напред" в сферата на ТВ панелите, на пазара вече бяха масово налични РС дисплеи, предлагащи подобни резолюции. Разбира се, при доста по-скромни диагонали.
Днес наблюдаваме абсолютно същата крива на развитие и за това си има логични причини. Първо и основно всеки един притежател на UHD РС дисплей получава незабавно значително по-голяма работна площ, а оттам и повишен комфорт и производителност.
Двойно или дори четворно по-високата UHD резолюция (в сравнение с все още доминантния Full HD стандарт) дава по-широко пространство за уеб сърфиране, редакция на видео, изпълнение на офис задачи или обработка на цифрови изображения.
На практика това е все едно да имате два, три и повече стандартни Full HD монитора на разположение, но в значително по-удобен, компактен и най-вече евтин пакет.
Отделно, за разлика от ТВ дисплеите, тук няма проблем с наличното съдържание - днес много игрални заглавия поддържат UHD резолюции нативно (официално). Разбира се, ако имате необходимата хардуерна мощ, която да осигури комфортен брой кадри за секунди при съответната разделителна способност.
Не е за пренебрегване и факторът цена. Модели като обявения неотдавна AOC myMulti-Play например с 29-инчов диагонал и резолюция от 2560 x 1080 точки (съотношение на страните 21:9 или така наречения Cinema (кино) формат) се предлага за съвсем достъпната цена от около 500 евро (т. е. горе-долу колкото масов HDTV модел от настоящо поколение).
Но AOC myMulti-Play е само първата птичка в задаващата се UHD пролет. Редица други водещи производители на пазара за РС дисплеи заявиха намеренията си да предложат още до края на 2013 редица модели с 4К или сходни резолюции.
Benq например говорят за 30-инчов дисплей с разделителна способност от 3840 х 2160 пиксела.
В лагера на Apple пък подобен сорт резолюции (известни като Retina) отдавна вече не са новина.
Така че ако бързате да се сдобиете с 4К панел или просто нямате търпение да вкусите от новата технология и да се възползвате пълноценно от плюсовете й, замислете се дали не гледате в погрешна посока...