Новата версия на Windows предизвика доста противоречиви (най-слабо казано) отзиви сред общността на десктоп РС потребителите. Някои останаха очаровани от революционния нов интерфейс на Осмицата. Други веднага го намразиха именно защото е толкова различен и революционен – при това дотолкова, че да си зададат въпроса: "Нужен ли ми е изобщо Windows?"
Само преди няколко години отговорът вероятно би бил: "А има ли изобщо друг избор?", но днес нещата вече не стоят по този начин.
Ако Windows 8 ви се струва прекалено шантав и изчанчен за вашия вкус, или просто сте се уморили Microsoft да си правят експерименти с вас, за което на всичкото отгоре се очаква и да заплащате от джоба си, ще ви предложим една от може би най-добрите алтернативи на добрите, стари "Прозорци", достъпна днес.
Нейното име е Ubuntu и представлява ориентирана изключително към нуждите на мейнстрийм РС потребителите операционна система, базирана на Linux. И най-важното – като всяка друга Linux дистрибуция тя е напълно безплатна.
Проектът Ubuntu беше създаден през 2004 година от Canonical Ltd – компания, собственост на южноафриканския милионер Марк Шатълуърт.
Хората, запознати с Linux света, вероятно ще си кажат: какво пък толкова, още една дистрибуция – и без това из интернет ги има десетки.
Разликата при Ubuntu обаче е, че от самия момент на създаването си тя беше правена с идея за лесна употреба наум. Целта на точно този проект е да създаде Linux, но за обикновените потребители – лесен за инсталиране, конфигуриране и използване поне толкова, колкото и всяка друга масова, графична операционна среда като Windows и MacOS.
Днес, осем години след старта си, проектът може да се похвали със завиден успех – по последни данни Ubuntu е най-популярната Linux дистрибуция в света.
И определено има защо!
Първо, Ubuntu е напълно безплатна. Можете да я свалите за броени минути от официалния й сайт (http://www.ubuntu.com/download) във вид на дисков имидж (ISO), който след това да запишете върху DVD или USB флаш памет.
Второ, Ubuntu не изисква от вас да деинсталирате настоящата си операционна система, в случай че искате просто да я изпробвате. Помощникът за инсталация включва специална опция, която, ако изберете, ви позволява да пуснете Ubuntu в така наречения Try (Пробен) режим.
Ако пък желаете, винаги можете да конфигурирате машината си, така че да зарежда или Ubuntu, или Windows, и да използвате съвместно двете операционни среди.
Трето, Ubuntu ви осигурява достъп до света на така наречените GPL приложения. Иначе казано – апликации, разпространявани по силата на така наречения GNU/GPL лиценз или напълно безплатно!
Системата разполага с модул, който на Windows 8, Android и MacOS/iOS потребителите ще се стори смътно познат. Той се нарича Ubuntu Software Center и много прилича на Apple Store, Windows Store и Google Play с тази разлика, че всички листнати там приложения са... напълно безплатни.
Е с някои дребни изключения, но все пак повечето са тотално фрии!
Дори и със Software Center на разположение, ако сте типичен десктоп потребител, напълно е възможно никога да не изпитате нужда от инсталация на допълнителен софтуер в ежедневната си работа.
Защото Ubuntu идва отлично окомплектована с куп полезни програми, в това число браузър, агент за електронна поща, офис приложения, мултимедийни плейъри и дори няколко забавни игри – пълен пакет, който е на ваше разположение веднага след инсталацията на операционната система.
При това положение бихте си казали: на кого му е нужен Windows?
Е, остава въпросът със запалените почитатели на видеоигрите. За съжаление, една все още доста скромна част от тях се предлагат във версии за Linux (в частност Ubuntu), така че ако сте геймър, точно тази страна на Ubuntu едва ли ще ви допадне особено.