Жанр: Role Playing Game/ Action
Година: 2008
Произв/Изд: CD Project/ Atari
Платформа: PC
Кой е Вещерът?
The Witcher (от полски – “wiedzmin”, което означава по-скоро „ловец на вещици”, отколкото „вещер”, но в крайна сметка и играта и романите придобиха световна известност именно с този „неправилен” превод на заглавието) е базиран върху серията разкази и романи на известния полски писател Анджей Сапковски. На български вече са издадени първите две книги от серията – „Последното желание” и „Меч на съдбата”, а предвид факта, че играта изобилства от препратки към тях, прочитането им, преди да се потопиш в мрачния фентъзи свят на Вещера, несъмнено ще обогати преживяването ти.
В The Witcher поемаш ролята на Гералт от Ривия – професионален ловец на чудовища, надарен със свръхестествени способности, благодарение на погълнатите в детството му мутагени. Историята започва с директно пресъздаване на първия разказ от „Последното желание”, в който Гералт освобождава дъщерята на крал Фолтест от зловещо проклятие, превърнало я в тероризиращо цялото кралство чудовище. Години след това му приключение Гералт за пореден път се забърква в нетипични за наемник като него висши политически игри. Преживял тежка травма, заради която е загубил напълно паметта си, Вещерът е изправен пред ново предизвикателство – да открие крадците, сдобили се с тайните мутагени на вещерите, с чиято помощ въпросните се опитват да създадат армия от свръх-хора, да отмъсти за смърта на свой близък другар вещер и, рамо до рамо със самия Фолтест, да сложи край на кърваво въстание на не-хората – елфи и джуджета – в кралството.
Най-интересният сюжетен момент в играта, обаче е свързан не толкова с богатата и заплетена история, а с факта, че в нея нито за момент няма да срещнеш ясно изразени добри и лоши герои. Както гласи рекламният текст на The Witcher – „Няма добро и зло. Само решения и последици”. А в лишената от черно и бяло сива амалгама от събития, на играча са налага да вземе нелеки решения, с които да промени съдбите на множество герои и да доведе играта до един от трите й различни финала. Както и да помогне на Гералт да „открие себе си”, изграждайки наново, чрез изборите си, изгубената му от амнезията самоличност.
Игра за възрастни
За разлика от обичайните лековати фентъзита The Witcher определено е заглавие, в което приказният декор е просто фон за една кървава и драматична история, наситена със секс, лош език и насилие. История, носеща в себе си тежки морални избори и крайно неподходяща за малките играчи. Това е зряла и сериозна приказка за възрастни от тип, рядко срещан не само на игралната сцена, но също така в литературата и киното. Това е една от все по-често срещащите се на съвременния гейм пазар игри за пораснали деца, доказваща за пореден път, че развлекателната индустрия определено не е насочена само към хлапетата.
Геймплей
Освен по класическия за повечето ролеви заглавия начин на игра, в който героят е наблюдаван от изометрична перспектива и цялото действие пада върху двата бутона на мишката, The Witcher може да бъде игран и като екшън от трето лице, приближаващ максимално геймъра до битките. В това няма нищо случайно – произведението на поляците от CD Project се радва на иновативна бойна система, даваща ни възможността да се насладим на страхотно хореографирани схватки с хладно оръжие и залагаща колкото на подбирането на правилната бойна тактика спрямо съответния противник, толкова и на добрите рефлекси. Ние препоръчваме именно варианта, в който гледната точка на камерата е над рамото на Гералт и голяма част от действията му пада върху клавиатурата, а на играча се дава възможността да сменя в движение тактиката и оръжията си, да отстъпва и парира в правилните моменти.
За разлика от познатите ни екшън ролеви заглавия от сорта на Diablo или Sacred, които свързваме с френетично кликане върху противника и чупене на мишки, в The Witcher се използва бойна система напомняща много повече за истинския дуел, в който правилния удар трябва да бъде нанесен в точния момент. По този начин играчът може – а и трябва, защото Вещерът не е никак лесен – да „навърже” серии от удари, с повишаваща се ефикасност, в типичи за бойните игри комбота.
Друг иновативен момент в играта е свързан с обичайната за описаните от Сапковски вещери необходимост за приготвяне на съответните отвари, даващи на Гералт преимущества в боя – от класическото „булет тайм” забавяне на времето до директно повишаване на някои от характеристиките му. Алхимията е свързана със събиране на всякакви съставки, вариращи от билки до определени органи от убитите чудовища и смесването им по формули, събирани в хода на историята. На играча се дава и възможност за импровизация, в която – знаейки свойствата на отделните съставки – да приготвя собствени отвари и да експериментира с качествата им. Употребата или по-точно ЗЛОупотребата с въпросните напитки също е свързана с тежък геймплеен избор, защото освен че дават на Гералт свръхчовешки способности, те повишават и нивата на токсичност в организма му и могат да доведат след себе си до разнообразни негативни ефекети и дори смърт на героя.
Визия и звук
The Witcher използва Aurora енджина, създаден от RPG гурутата BioWare и използван за хитове, като Neverwinter Nights 1&2 и двете части на Knights of the Old Republic. Без колебание можем да заявим, че подобренията в игралния „двигател”, нанесени от поляците превръщат тяхната игра в едно от най-красивите ролеви заглавия на отминалата година, запазило великолепния си визуален облик и до днес. На ниво звук нещата също са близо до перфектните – озвучаването на героите е на холивудско ниво, а музиката към играта е носителка на много награди в категорията си. В звуково и визуално отношение The Witcher е истинска наслада за сетивата, което в сериозна степен допълва мрачната атмосфера на заглавието и те кара да повярваш в света, изобразен на монитора ти.
Подобреното издание
Въпреки несъмнените си качества, довели и до страховитите за подобен род независимо заглавие продажби (над 800 хиляди копия за първите десет месеца) The Witcher имаше проблеми. Най-сериозните от тях бяха сравнително високите системни изисквания, прекалено дългите лоудинги и някои съкращения спрямо оригиналния полски сценарий при превода на английски. Прочее много играчи бяха решили, че става въпрос за цензура, но истината е свързана с нещо далеч по-прозаично – кратките срокове, наложени от разпространителя. Добрите продажби обаче, убедили автори и издатели, че играта им е достатъчно добра и нямало да бъде лоша идея да я направят почти перфектна. Което и стана на 16 септември тази година.
The Witcher: Enhanced Edition се радва на значително по-добра стабилност, системните изисквания са занижени, а времето за лоудинг е намалено с над 80%. Всеки персонаж е получил над 200 нови анимации, моделите на героите и чудовищата вече са забележително по-разнообразни, благодарение на добавен случаен генератор на лица, прически и дрехи, а леко объркания инвентар от оригинала вече е забележително по-подреден и удобен за употреба.
Добавени са 5000 нови реплики към диалога, а на някои от по-некадърните дубльори (като например озвучителя на вещера Лео) директно са сменени. Добавен е дублаж на девет езика и субтитри на десет, благодарение на което вече – при желание – можеш да чуеш как Гералт, примерно, говори на родния си полски език, като си пуснеш субтитри на руски.
Добавени са и две чисто нови и несвързани с основния сюжет приключения на Вещера, наречени “Side Effects” и “The Price of Neutrality”, които можеш да си пуснеш от основното меню. В комплекта на новата игра е включено „Making of” DVD, карта на кралство Темерия, в което се развива действието, книжка с избрани разкази на Анджей Сапковски от сборника „Последното желание”, диск със саундтрака на играта и едитор, с който играчите могат да създават свои собствени приключения във вселената на Вещера. Всичко това на цена, идентична с тази на оригиналната игра.
Това обаче не е всичко – наместо просто да изцедят портфейлите на феновете си, принуждавайки ги да си купят новото издание заради подобренията, от CD Project дават възможност на всеки притежател на оригиналния The Witcher да си свали цялото ново съдържание напълно безплатно от официалния им сайт. Размерът на всичко възлиза на 2 гигабайта плюс между 400 и 600 мегабайта за всяка нова езикова версия. Най-добрата новина – ако вече си играл The Witcher и не искаш да започваш цялото приключение от начало – Подобрената версия е напълно съвместима със старите ти сейвове.
Теглейки чертата, установяваме, че The Witcher: Enhanced Edition е най-добрата ролева оферта за 2008 година, поне до излизането на Fallout 3. И ако никога досега не си се докосвал до мрачния свят на Гералт не виждаме по-добро време, за да го сториш.