Неотдавна от Canon се опитаха да изобретят отново колелото и да съчетаят ултра компактните размери, типични за безогледаните цифрови фотоапарати, с богатия набор от екстри, характерни за DSLR класа. Доколко пазарно успешен ще е техният експеримент, наречен EOS 100D, тепърва ще видим, но макар Canon да са успели да извършат истински технически подвиг по отношение габаритите на този модел, той все пак си остава относително обемист. Особено на фона на алтернатива като новия NEX-3N на Sony.
Позициониран като един от младшите членове на непрекъснато растящото NEX семейство безогледални камери на компанията, той наследява модела F3, с който споделя доста общи черти.
И двата апарата например са екипирани с APS-C (кроп) CMOS сензор с резолюция от 16 мегапиксела. Реално размерите на матрицата му са идентични с тези, които ще откриете в масовите цифрово-огледални камери от нисък и среден клас, но с тази разлика, че тук той идва в безогледално тяло.
Благодарение на това NEX-3N не е просто компактен, той е направо миниатюрен, но без компромиси с размера на дигиталния сензор, а респективно и с качеството на изображенията (за разлика от камерите със сходни мини размери).
И за да си представите за какво точно става въпрос, ето някои цифри – габаритите на NEX-3N са 110 x 62 x 35 мм, а теглото му няма и 300 грама!
Разбира се, компромиси все пак има, но те са миниатюрни и не чак толкова съществени. Например за разлика от по-скъпите NEX модели резолюцията на вграденият LCD дисплей на апарата е намалена почти наполовина – до 460 000 точки. Това означава по-ниско качество на картината, но пък и пести батерия: по-малко пиксели – по-ниска енергийна консумация.
А предвид факта, че поради липса на оптичен визьор за композиране на снимките и видеоклиповете се използва именно LCD дисплеят на апарата, това не е за пренебрегване. От Sony са помислили и за това – дизайнът на екрана при 3N е нов – той е не само подвижен, но и така проектиран, че може да се върти на 180 градуса – много удобна опция, в случай че обичате да си правите автопортрети например.
Друг компромис е понижената скорост на серийно заснемане (така наречения burst режим) – докато при F3 тя е 5.5 кадъра в секунда, при 3N е 4, но това пак е сравнително дребен недостатък.
За сметка на това получавате един изключително компактен фотоапарат, съвместим с всички Sony обективи, използващи специално разработения за NEX фамилията E байонет, при това на доста атрактивна цена - около 1000 лв. в комплект с доста приличен китов обектив с фокусно разстояние от 16-50 мм (24-75 в 35мм еквивалент).
Това прави NEX-3N идеалната стартова камера за всеки начинаещ фотолюбител – комбинираща гъвкавите възможности на апарат със сменяем обектив и опциите за ръчна настройка на експозицията с компактността и лекотата на употреба, типична за масовите point and shoot камери.