Ритуалният танц хака на новозеландския национален отбор по ръгби All Blacks, с който спортистите се надъхват за предстоящия им първи мач като защитници на световната купа на старта на Rugby World Cup 2015 срещу Аржентина на стадион Уембли в Лондон.
В маорската митология хака е свързван исторически с Tane-rore - детето на Бога-слънце и неговата лятна прислужница. Въпреки че е считан за боен танц, хака не е непременно такъв по своето предназначение - той може да се изпълнява на празници и при ритуали за посрещане на гости. Един от характерните елементи в него е трепкането на ръцете.
Дълбоко интегриран в маорската култура от много, много отдавна, хака е видян за първи път на ръгби мач преди малко повече от век - през 1884 година в Австралия. В Англия е изпълнен за първи път 4 години по-късно при обиколката на отбор от маорски играчи на Острова.
Танцът, изпълняван понастоящем от All Blacks, е нова интерпретация на бойния танц Ka Mate, създаден през 20-те години на XVIII век от предводителя на войнственото маорско племе Ngāti Toa - Te Rauparaha.
През юни Световната федерация по ръгби се произнесе, че най-добрият хака, изпълняван досега, е този, с който новозеландците посрещнаха противника си (Франция) на финала на Световната купа през 2011 година (в Оукланд), който и спечелиха след нечовешки оспорвана битка (с 8-7).
Тогава капитан на отбора бе Tana Umaga, а настоящият е неговият съотборник Keven Mealamu, който не просто е достоен негов наследник, а според мнозина предвожданият от него хака на това световно първенство при сблъсъка с отбора на Тонга, който също изпълнява зрелищен боен танц (Sipi Tau), е най-добрият, виждан някога!