Учени от Тел Авив успяха да съхранят данни в невронен масив -събитие с потенциал да стане решаваща крачка към създаването на т. нар. "живи машини" - киборгите.
Изследователите Итай Баручи (Itay Baruchi) и Ешел Бен Яков (Eshel Ben-Jacob) започват по изкуствен път да записват информация в невроните - клетките, които живите същества използват в мисловния си процес и запаметяването. По този начин двамата са направили голяма стъпка напред в разработката на машинен интелект, съчетан с жива материя.Чрез химически стимулатори и мрежа от електроди учените успели да "запишат" в невроните желаната информация. На теория този метод може да създаде ново поколение свръхбързи и мислещи компютри и машини, които по интелект да доближат или задминат човешките същества – като в "Терминатор" или "Матрицата".
Други спекулират, че това ще бъде революционно нов метод за съхранение на данни директно върху човешкия мозък – метод, познат от филма с Киану Рийвс "Джони Мнемоник" и романа "Невромантик" на Уилям Гибсън (William Gibson).
Опитите в областта на компютрите и невроните стават все по-популярни в наши дни. Един от последните примери – учен от университет във Флорида използва в компютърна симулация на изтребител F 22 "Lightning" биочип, съставен от 250 000 неврона на плъх.