Авторът на бестселъри на „Ню Йорк Таймс“ Патрик Ленсиони разкрива един наистина новаторски модел, който променя начина, по който мислим за работата и екипа си.
„Шестте вида талант в работата“ е най-бързият начин да помогнете на хората да идентифицират вида работа, която им носи радост и удовлетворение, и да избягват работа, която води до разочарование и прегаряне. Моделът също така дава на екипите забележително проста и практична рамка за използване на естествените дарби на всеки един, което увеличава продуктивността и намалява ненужните преценки.
Патрик Ленсиони вдъхва живот на модела си чрез интересна и завладяваща история. Той разказва за Бул Брукс – предприемач, съпруг и баща, който се опитва да се справи със собственото си разочарование в работата и променя начина, по който вижда самата нея, екипа си и дори брака си. Това, което отличава тази книга и нейния основен модел, както и другите инструменти и оценки, е ясното и лесното прилагане в практиката, и нейното значение за всеки вид дейност – управлението на компания, пускането на продукт, както и управлението на семейство.
Научете повече за „Шестте вида талант в работата“ на WorkingGenius.com.
200 с., мека корица, 21.90 лв.
Модел и оценка на талантите (откъс)
Талантът Обмисляне е способността да се размишлява, да се изграждат хипотези и да се поставя под съмнение състоянието на нещата, като се задават въпроси, които провокират отговори и действия. Хората, които притежават този вид талант, са естествено склонни да извършват тези неща. За тях е лесно да се изгубят, като наблюдават света около себе си, да обмислят дали нещата не трябва да са различни или дали няма неизползван потенциал, който трябва да бъде достигнат.
Талантът Изобретателност се свежда до предлагането на нови идеи и решения. Хората, които го притежават, са увлечени от създаването, креативността и изобретателността в истинския смисъл на тези думи дори когато нямат насоки и контекст. Въпреки че и другите са таланти, хората от тази категория най-често биват възприемани като истински таланти, защото много от техните идеи изглеждат като появили се от нищото.
Талантът Проницателност е свързан с инстинкта, интуицията и необикновено добрата преценка. Хората, които го притежават, имат естествената способност да оценят дадена идея или ситуация дори без да разполагат с много данни или опит. Като използват разпознаване на закономерности и вътрешно усещане, те са в състояние да предоставят ценни съвети и обратна връзка на повечето въпроси по начин, който надхвърля тяхното ниво на специфични знания или информираност.
Талантът Мотивиране се състои в умението да се обединяват, мотивират и провокират хората да предприемат действия във връзка с дадена идея или инициатива. Хората, които го притежават, са естествено склонни да вдъхновяват и привличат другите да се включат в дадено начинание. Те нямат нищо против да убеждават хората да преосмислят или променят плановете си, за да се впуснат в нещо значимо.
Талантът Фасилитиране означава предоставяне на подкрепа и съдействие на хората по начина, по който това е необходимо. Хората, които го притежават, умеят да отговарят на нуждите на другите без условия или ограничения. Те са естествено склонни да помагат на останалите да постигат целите си и често могат да предвидят от какво се нуждаят те, преди дори да са го поискали. Притежаващите този талант често не са наясно, че това изобщо е талант.
Талантът Упорство се отнася за удовлетворението от това да се прекарат нещата през финалната линия до пълното им завършване. Хората, които го притежават, са не само способни, но и естествено склонни да довършват проекти и да гарантират, че те са завършени според изискванията. Преодоляването на препятствия и това да виждат въздействието от работата си, им дават енергия, а това да зачеркват задачи от списъка си, и усещането за завършеност им носят радост.
Талант – компетентност – разочарование
Въпреки че и шестте са таланти, никой човек не може да твърди, че ги притежава всичките. Всеки от нас има области, в които се справя отлично, други, в които изпитва затруднения, и такива, които попадат някъде по средата. Нека да разгледаме всяка от тези три категории, защото успехът изисква да сме наясно с областите, в които се представяме страхотно, както и тези, в които не успяваме.
Категория 1: Талант в работата
Всеки от нас има две области, в които нашите умения се смятат за истински талант. Това са дейностите, които ни носят радост, енергия и ентусиазъм. В резултат от това в тези области ние обикновено се представяме много добре. Затова за нас, а и за организациите, в които работим, е най-добре, ако може поне по-голямата част от работата, която вършим, да е съответно в тях.
Категория 2: Компетентност в работата
Приема се, че два от шестте вида талант са нашата работна компетентност. Това са дейностите, които не ни правят напълно нещастни, но които не ни носят радост и в които можем да се справяме доста добре, може би дори много добре. Повечето от нас успяват за известно време да се справят доста добре в сферата на работната си компетентност, но в крайна сметка се изтощаваме, ако не ни бъде позволено да упражняваме истинските се таланти.
Категория 3: Разочарования в работата
И накрая, за всеки от нас има два вида работа, които ни отнемат радостта и енергията – тях ние наричаме разочарования. Обикновено в тези дейности ние изпитваме затруднения. Разбира се, никой не може напълно да избегне това от време на време да върши работа, която за него е разочарование, но ако се окаже, че прекарваме значително време, ангажирани с този вид работа, неминуемо ще се почувстваме нещастни в това, което правим, и в крайна сметка ще изпитаме затруднения или дори ще се провалим.
Как да реорганизираме работния процес според качествата на служителите, така че да изградим екип от допълващи се професионалисти, четем в „Шестте вида талант в работата“.