- Каква част от пациентите Ви страдат от проблеми с бъбреците, предизвикани от неглижиране на добрата грижа за тези важни органи?
– Работя като нефролог в ДКЦ ІІ, гр. Добрич, от 2000-та година. За този период около 30% от посетилите нефрологичен кабинет пациенти с бъбречна патология бяха с неглижирани клинични симптоми – имаха оплаквания от една до три седмици и не бяха предприемали никакви стъпки за лечение. При някои от тях оплакванията се бяха повтаряли една или две години.
- Защо българите пренебрегват първите симптоми за бъбречни проблеми с мнението, че "това ще отмине"? Така лесно ли отминават?
– Много са причините голяма част от българите да пренебрегват симптомите за бъбречни проблеми. По-важните от тях са:
- липсата на време за посещение на лекар;
- безотговорност към личното си здраве;
- самолечение с народна медицина;
- ограничени финансови средства;
- погрешното мислене, че симптомите ще изчезнат от само себе си.
- Кои са основните правила, които трябва да спазваме, за да можем да поддържаме бъбреците си във форма?
– Основните правила, които всеки пациент трябва да спазва, за да поддържа функцията на бъбреците си, са:
- спазване на лечебно-хранителен режим – балансиран прием на храна и вода;
- правилен режим на работа и почивка;
- мерки за повишаване на имунната система;
- спазване на лична и обществена хигиена.
- Кои са вредните привички, от които трябва да се въздържаме?
– Всеки човек има вредни навици, които трябва да ограничи, ако иска да бъде здрав. На първо място трябва да ограничим прекомерния прием на месо, пикантни храни и храни с консерванти. Като основни фактори, които вредят на нашето здраве, можем да посочим:
- злоупотребата с алкохол и газирани напитки;
- недостатъчния прием на вода и течности;
- неправилното разпределяне на времето за работа и почивка.
Много е важно да посещаваме специалист за редовна профилактика на вирусните и бактериални инфекции и да спазваме ежедневна хигиена на тялото и ръцете си.
- Каква роля играе употребата на вода? Пие ли достатъчно вода българинът?
– Приемът на вода е от основно значение за всеки организъм. Протичането по правилен механизъм на обмяната на веществата е възможно само във водна среда. Количеството вода, което трябва да консумираме за 24 часа, е 30 мл на килограм от общото ни тегло. Това прави за 70-80-килограмов човек около 2-2,5 литра на ден, разпределени на порции. В топлите месеци предвид изпотяването, с което разходът на течности от нашия организъм може да се повиши с още 1-1,5 литра, приемът на вода трябва да достигне до 3-4 литра. Задължително е да се консумират плодове и зеленчуци, богати на вода и фибри, тъй като те са от основно значение за обменните процеси.
За съжаление, българинът не консумира достатъчно вода или други течности, което е в основата на болестните процеси на бъбреците.
– Вие подкрепяте "Бъбреците нямат ваканция" – информационна кампания за бъбречно здраве. Какво е посланието Ви към пациентите, които ще прочетат това интервю?
– Като човек и лекар аз подкрепям кампанията за бъбречно здраве "Бъбреците нямат ваканция", защото бъбреците са органи, имащи важно участие в процесите на обмяна на веществата, затова трябва да ги пазим и своевременно да ги лекуваме при патологичен процес, за да бъдем здрави.
Моите препоръки към всички българи са да спазват природосъобразен и балансиран начин на живот, да следват правилата за здравословно хранене и за прием на вода и течности, да спазват лична и обществена хигиена и ежегодно да провеждат профилактични прегледи при личния си лекар. И непременно и своевременно при бъбречни симптоми да посещават нефролог.
Включете се и вие в кампанията: https://campaigns.framar.bg/bubrecite_niamat_vakancia
Кампанията във Фейсбук: https://www.facebook.com/groups/bubrecite.niamat.vakancia