Промоутърски компании: "В този бизнес няма място за несериозни хора"

Pinterest LinkedIn +

Представители на три от най-големите промоутърски компании действащи на територията на България дадоха специална пресконференция, на която се опитаха да отговорят на многото въпроси, изникнали след множеството провалени концерти това лято.

Ованес Мелик-Пашаев и Мартин Стоянов от Жокер Медиа, Иван Несторов – Амебата от Sofia Music Enterprises и Дейвид Лийберберг, управляващ директор на Rock&More за Източна Европа изказаха опасенията си, че провалените главно поради вина на някои промоутъри концерти и фестивали това лято, ще навредят на концертния живот в страната като цяло и се обединиха около мнението, че на пазара няма място за несериозни компании като New Music Agency и Universum Entertainment, голяма част от чиито концерти това лято паднаха.

От своя страна Лийберберг, който е представител на австрийската промоутърска компания Rock&More, обяви официално, че всякакви отношения с българските им партньори Pick&More на Ивайла Бакалова и Крум Мануилов са прекратени и че ще съди Крум Мануилов за неизплатени около 390 000 евро от хонорари на изпълнители като Sting, 50 Cent и Apocalyptica, както и други разходи. Лийберберг също така каза, че това не означава, че  Rock&More се оттеглят от българския пазар, а напротив – за в бъдеще ще си партнират с Жокер Медиа, която “се е доказала като сериозна компания”.

“Pick&More нямат място тук”, каза  Лийберберг и уточни, че освен на тях, Pick&More дължат 16 000 евро на българска компания, която е спонсорирала проваленият концерт на Дженифър Лопез тази пролет. “Концертът на Били Айдъл им беше последния шанс да си вземат бележка. За него бях принуден да взема парите предварително, за да съм сигурен, че ще си ги получим. След това прекратихме бизнес отношенията си с тях.”

“Провалените концерти са удар по нашия бизнес”, каза  Мелик-Пашаев. “Хората си мислят, че е много лесно да кажат, че са поканили някой и да продават билети, но това съвсем не е така. Аз съм в този бизнес от 30 години и много добре знам каква сериозна работа стои зад организирането на концерти.”

Лийберберг поясни, че когато са решили да стъпят на българския пазар, те са били подведени от свой сръбски партньор, който им препоръчал Мануилов като сериозен промоутър и те го приели на доверие. “Усетихме се твърде късно, но сега се преселих в София, за да оправя нещата.”

Според  Лийберберг присъстващите са представители на “сериозните компании” и техните обединени усилия са единствения начин, по който промоутърският бизнес в страната може да се движи в нормална посока. “Ние трябва да обединим усилията си и да покажем, че дори и конкуренти могат да работят заедно. Музикалният бизнес е сериозен бизнес като всеки друг – може би малко по-забавен, но все пак бизнес.”

Лийберберг коментира, че сравнително новата компания Balkan Entertainment също засега се е доказала като сериозна фирма, а Мелик-Пашаев добави в списъка на фирмите, на които може да се разчита, че даден концерт ще се състои, и Агенция Прима.

Мартин Стоянов от Жокер Медиа поясни, че Universum Entertainment, например, дори нямат право да използват търговската марка Monsters of Rock, която е регистрирана във Великобритания на името на американската концертна компания Live Nation, камо ли да организират такъв гигантски фестивал.

"В България скоро фестивал от подобен мащаб няма да има", коментира Иван Несторов от SME.

“Целта на тази пресконференция е да информираме хората на кого могат да разчитат, а не да вадим нож на умряло куче”, обобщи Несторов. Според него "...несериозните компании като Христо Русанов с неговата Нова Музикална Агенция, Ивайла Бакалова с Pick&More и Неди Крос като представител на Universum Entertainment ще изчезнат от само себе си."


От ляво: Мартин Стоянов и Ованес Мелик-Пашаев от Жокер Медиа, Васил Върбанов - модератор, Дейвид Лийберберг от Rock&More София и Иван Несторов - Амебата от Sofia Music Enterprises.

Снимки: Avtora.com 

Сподели.