Продажбите на дигитална музика растат прогресивно

Pinterest LinkedIn +

Откакто MP3 форматът стана наистина популярен преди една декада, целият музикален свят си задаваше въпроса кога точно дигиталната дистрибуция на музика ще донесе по-висока печалба на музикалните компании от тази, характерна за продажбата на компакт дискове?

Вече напълно официално можем да ви съобщим, че този факт е абсолютна реалност. Лейбълът Atlantic Records бе първият, който открито призна, че дигиталните продажби на музика са изпреварили тези постигнати от физическата медия CD. Въпреки крайните предвиждания на множество критици, твърдящи, че дигиталната дистрибуция на музика по-скоро ще доведе до още по-големи загуби на звукозаписните компании, цифрите в момента говорят нещо малко по-различно, съдейки по резултатите на Atlantic Records.


Част от виновниците за успеха на Atlantic Records - T.I, Джули Грийнуелд и собственикът на лейбъла - Крейг Колмън

И въпреки това, никой не може да оспори или скрие трудностите, които изпитва вече години наред музикалната индустрия – от 14.6 милиарда приходи през 1999 г., последните са се смалили до 10.1 милиарда през тази, а и се очаква още по-голям спад на крайните печалби. И все пак, лейбъли като споменатия Atlantic печелят, рискувайки да пускат своята продукция в интернет пространството. През втората четвърт на 2008 г., 51% от приходите на Atlantic са дошли именно от продажбите на музика по дигитален път. Разбира се, ако погледнем глобално на музикалната индустрия, ще видим, че все още CD продажбите на музиката представляват две трети от общия й пазар.


Трент Резнър беше един от първите популярни изпълнители, предрекъл успех за дигиталната дистрибуция на музика.

Все още нямаме реално обяснение, защо лейбъли като Atlantic предпочитат да работят по новия дигитален начин за разпространение на музика, докато по-голямата част от индустрията продължава да разчита на стария и добре познат ни начин на разпространение с физически медии, но определено ни е интересно да отбележим, че новата част от уравнението "продажби на музика през 21 век" се развива прогресивно.

Напомняме, че един от най-големите защитници на дигиталната технология за разпространение и продажба по интернет е не някой друг, а гигантът Microsoft. Дали този прогрес на дигиталната дистрибуция ще продължи и за в бъдеще, ще зависи до голяма степен и от количеството компании, които ще тръгнат по пътя на Microsoft, Apple и не на последно място – Atlantic Records.

Сподели.