Помниш предполагам все още времената, в които мобилните телефони бяха с големината на стандартна тухла четворка, а понятието MP3 плейър звучеше като извадено от научнофантастична книга.
Сигурен съм, че няма модерен човек, който да не ги помни, защото времето изминало от тогава не е чак толкова много – говорим за края на деветдесетте години на миналия век. Малко повече от 15 години по-късно мобилните телефони са портативните медийни устройства на днешния ден, а традиционните MP3 и мултимедийни плейъри със страшна скорост са се запътили към своята гибел.
Докато на времето всичко, което искахме от едно портативно устройство, бе въпросното да просвирва нашата музика в mp3 формат, днес желаем от него едва ли не да бъде заместител на компютъра в миниатюрен вариант. Какво чак толкова фундаментално развитие за толкова кратък период от време претърпяха портативните медийни устройва, за да се налага възможностите на всеки следващ модел се доближават все повече до тези характерни на стандартния компютър? Ето това ще се опитам да обясня в следващите редове.
Оригиналният iPod
Първо, нека заглавието, което съм избрал за темата, не те подлъгва – портативните медийни устройва не са мъртви. Просто в днешно време за да оцелее подобен продукт, се налага въпросният да бъде... умен. Защото в днес не е достатъчно да имаш страхотна поддържа на кодеци, чрез които плейърът ти чете различни музикални и видеоформати. Днес е важно платформата, която използваш, да възпроизвежда десетки апликации – да бъде мини PC, което можеш да пъхнеш в задния си джоб.
Да ти предостави достъп до мрежата от почти всяка точка на планетата, да разполага с мултифункционален браузър, GPS възможности, facebook, камера, апликации от всякакъв произход, като развитието на последните трябва да бъде постоянен процес. В този смисъл Apple може би имат най-голяма вина за подобно развитие на тук разглежданите устройства. С iPod touch серията по мое мнение Apple промени начина, по който модерният потребител третира подобни продукти.
Archos 5
Написаното по-горе все още ти звучи нереално? Нужно е само да хвърлиш бърз поглед върху новия Archos 5, който ще зареже напълно старата си операционна система и ще използва Android. Гигантът Creative също ще използва подобно решение за своя Zii. Дори новият Zune HD, който поне в началото ще бъде относително затворена система, няма да има шанс да пробие, ако Microsoft не позволи на повече дивелъпъри да разработват програмни благини за прясната, прекрасна като техническо изпълнение платформа.
Към днешна дата ограничения при Zune HD идват най-вече от моментната тромава все още версия на Windows Mobile. Microsoft наскоро потвърдиха, че не желаят да създадат две паралелни работни площадки за разработка на апликации, които не могат да работят съвместно под един покрив.
Zune HD
В същото време обаче по времето на писането на този материал голямо количество разработчици вече са получили китове и софтуер за разработка на апликации и в най-скоро време се очаква версии на Twitter и Facebook за новата платформа. Освен това портващи екипи са потвърдили, че пренасянето на вече съществуващи програми и игри за iPhone touch е изключително лесен за изпълнение процес.
Бъди сигурен, че новата версия на Windows Mobile ще бъде тясно свързана с OS-а на Zune HD, което ще превърне последната в такава, на която хората лесно ще могат да пишат нови апликации и страхотни игри. Разбира се, това със сигурност ще се случи, ако Microsoft желае Zune HD наистина да има някакво бъдеще, различно от това на неговия предшественик.
Creative Zii
Дори самите Apple подсказаха, че олд-скул iPod-ите са на умиране с решението си да прибавят видеокамера към новото nano с цел да задържат въпросната линия жива и пазарно успешна още генерация, а може би и две. На практика единствената голяма компания, която продължава да работи по стар тертип, са японците от Sony – въпреки страхотния дисплей, с който разполагат устройствата от S серията, те предлагат (все още) архаични възможности за модификация наред с ужасен интернет браузър. И от там съответно страдат продажбите на японците.
От всичко казано до тук мисля става повече от ясно, че традиционните мултимедийни портативни устройства са история. Техните заместители, макар и запазили до голяма степен техните размери и външен вид, са отворени системи, които представляват бъдещето на мобилните забавления. Те са като смартфони, но без телефонната част. И въпреки че не притежават този много важен сегмент с времето въпросните могат да се превърнат в особено успешен заместител на джобните компютри, предлагайки на своите потребители страхотни апликации и интернет, убийствени мултимедийни възможности и прочее.
iPod touch
Виж, един съвсем друг въпрос е, че iPhone и нему производните, създавани от останалите играчи в бранша, вече притежават подобни характеристики, а същевременно са и телефони. Но повече разисквания на тази тема - в друг материал.
Автор: Ивайло Коралски