Щатски девети окръжен апелативен съд внесе жизнено важното за файлобменните мрежи решение, запазвайки в сила решението на съда от по-низша инстанция за това, че собствениците на две от най-популярните децентрализирани пиъринг мрежи - компаниите Grokster и StreamCast Networks, не носят отговорност за действията на своите потребители.
И тримата съдии, участвали в разлеждането на апелационната жалба, подадена от звукозаписни и кино-компании, са я счели за неоснователна, съобщава Associated Press.
Съдиите са отбелязали, че компаниите, владеещи P2P мрежи, просто предоставят възможност на потребителите да обменят информация. А доколкото тези мрежи нямат централизирани сървъри, да се следят действията на потребителите е практически невъзможно. Затова, ако потребителите нарушават правата, собствениците на мрежите не могат да носят отговорност за това. Fred von Lohmann, представител на базираната в Лос Анжелис StreamCast, коментира "По същия принцип хората, които произвеждат метални лостове не са отговорни за грабежите, които могат да се извършват с тях."
По този начин, на музикалната индустрия и кино-компаниите се налага да продължат практиката да подават искове срещу отделни потребитрели на P2P мрежите, което е значително по-неефективно, отколкото прекъсването на дейността на тези мрежи, като цяло.
Съдията Sidney R. Thomas отбелязва, че не е нужно да се бърза с въвеждането на ограничения на новите технологии, защото обикновено времето и пазара разпределят всичко по местата си и обезпечават баланса на интересите на потребителите и собствениците на авторски права. Това правило важи и за механическото пиано, и за копирния апарат, и за касетофона, и за компютъра и дори за MP3-плеъра.
Това решение може да окаже влияние и на изхода на друг процес по иска на собствениците на авторски права срещу собствениците на най-известната P2P мрежа - Kazaa.