За всички е ясно, че след "Здрач" образът на вампира в киното никога няма да е същият.
Но ако крайната точка на еволюцията му е блед юноша, който блещука на слънчева светлина, в зората на киното той далеч не е бил така спретнат и опитомен природозащитник, който избира животинската пред човешката кръв. От стряскащи и отблъскващи чудовища вампирите се превърнаха в абсолютни секссимволи. Ето как...
Нощта е най-тъмна точно преди изгрева и това в пълна сила важи за първия вампир в киното.
В чернобелия ням филм от 1922 година "Носферату" (Nosferatu: A Symphony of Horror) на Фридрих Вилхелм Мурнау главният герой е твърде далеч от разбиранията за сексапил - гол череп, бледа кожа и ужасяващ поглед. По-късно ролята е пресъздадена блестящо и от Клаус Кински в римейка на Вернер Херцог. Следват редица филми, в които отново се набляга на отрицателната и отблъскваща страна на неразбраните и низвергнатите..
От началото на 90-те обаче вампирите все по-често ожадняват освен за кръв и за нежна плът. Разбира се, класическият пример е култовият "Интервю с вампир" (Interview with the Vampire), в който Том Круз, Антонио Бандерас и Брад Пит заформят оргии, от които и екранът ни се изчерви от срам (или от кръв?).
Тук е и граф Дракула на Гари Олдман, в който от класически хорър герой персонажът се превръща вместо в прилеп, в секс маниак. И тук сцените с Моника Белучи, Уинона Райдър и Сейди Фрост бяха толкова впечатляващи, че одисеята на главния герой някак ни изчезна от поглед. В последните няколко екранизации образът на Дракула все по-често предимно прескача като блуден Казанова от жертва на жертва и не смогва да спазва сюжетната линия от еротични сцени.
И ако в началото вампирите са предимно мъже, идва момент, в който женските образи стават все по-кръвожадни за внимание и жертви. Разбира се, ние сме след тях – отдадохме сърце и шия първо на Селма Хайек в "От здрач до зори" (From Dust Till Dawn), а след това и на прекрасната Селена на Кейт Бекинсейл в "Подземен свят" (Underworld).
За да не ги обвинят в нова проява на расизъм пък, в Холивуд побързаха да създадат и тъмнокож вампир - Блейд (Blade), умело пресъздаден от Уесли Снайпс.
Излязоха и първите пародии, като забавната зомби-хорър еротична комедия Lesbian Vampire Killers, в която дузина полуголи и хипнотично сексапилни вампирки преследват в гората невинна девственица и двамата смотаняци, които я пазят.
Вампирите никога вече няма да бъдат рожби на Сатаната след появата на библейски хлътналия по агнето вълк. И както Едуард Кълън се влюби в храната си, така и целият свят се влюби в него. Романтичната линия на "Здрач" (Тwilight) в съчетание с ексцентричния мърчъндайзинг донесе на екранните вампири невиждана до момента популярност.
Разбира се, продуцентите не чакаха дълго и първите кървави прояви на малък екран като True Blood и "Дневниците на вампира" не закъсняха.
Равносметката след тях е проста. Холивудският зрител се прости завинаги със сребърните кръстове и дъха на чесън и спечели извадени от модния подиум вампири, които се хранят с животински или синтетични продукти, правят много секс, имат перфектен релеф и бледа кожа и са способни да се влюбват от пръв поглед и завинаги...
Ако гореописаните тревожно ти напомнят на 20-годишен модел на Келвин Клайн, можеш да получиш дозата си смислен сюжет в редките, но обнадеждаващи съвременни европейски шедьоври по темата като шведския Let the Right One In.