Осиновяването на ново кученце или по-голямо куче може да бъде много полезно преживяване. Какво обаче може да очаквате през целия процес?
Приютите за животни по света са пълни с кучета, от малки бебета до възрастни кучета, които търсят своя постоянен дом. Тези очарователни животни може да са попаднали в спасителните центрове, защото са имали труден старт в живота или защото предишните им собственици не са могли повече да се грижат за тях. Но едно нещо е сигурно – кучетата от приютите имат нужда от някой, който да им даде много любов и разбиране. Ако смятате, че можете да осигурите топъл и щастлив дом на куче или кученце от приют, продължете да четете нататък. Ще отговорим на всичките ви въпроси за това как да се грижите за тях и къде да намерите приют за кучета.
Пале или пораснало куче?
Осиновяването на възрастно куче или по-малко кученце от приют може да наистина вълнуващо. Така вие не само подкрепяте работата на една полезна благотворителна организация, но по този начин давате втори шанс на едно нежелано кученце да намери своя нов дом. Ако обмисляте да си вземете куче, трябва да решите дали имате време за активно кученце или за по-възрастно куче, което е по-спокойно. Каквото и да решите, че искате, имайте предвид, че всички те изискват много отдаденост – обучение, почистване и дисциплина. И много внимание, за да им дадете всичко, от което се нуждаят. Ето защо, не е добра идея да обмисляте да си вземете кученце, ако работите дълго време или няма кой да се грижи за него през деня. От друга страна, ако решите да вземете по-старо куче, то обикновено е по-отговорно, тъй като вече има установен режим и е обучено до известна степен.
Намиране на приятел за цял живот
Ако не сте сигурни кое куче е най-подходящо за вашия начин на живот, дом и семейство, вашият местен център за прием на кучета може да ви помогне. Когато посочите, че желаете да осиновите бебе куче или по-зряло животинче, центърът за отглеждане обикновено попълва въпросник, за да разбере по-добре настоящата ви ситуация, след което ви представя подходящо куче. Те са специализирани в намирането на добри партньорства както за хората, така и за домашните любимци, така че можете да сте сигурни, че ще намерите своя приятел за цял живот. По-големите спасителни организации предлагат и доживотна подкрепа, така че ако имате проблем с кучето си, те с удоволствие ще ви съдействат. Ако ситуацията се промени, те почти винаги ще приемат кучето обратно.
Какво трябва да вземете предвид, когато осиновявате куче?
Решението да си вземете ново куче винаги е вълнуващо, но има много неща, които трябва да вземете предвид.
- Доста чести са случаите, когато кучетата се връщат обратно в приютите поради липса на грижи или лошо третиране. Някои от тях могат да са с малко багаж, но персоналът винаги е откровен за положението и нуждите на кучето.
- Ако живеете в къща под наем, предварително се консултирайте с хазяина дали разрешава отглеждането на животни.
- Ако вече имате куче, трябва да бъдете предпазливи при осиновяването на нов член.
- Ако кучето е било използвано за разплод или изложби, то може да е придобило определени поведенчески навици.
- Необходимо е време и усилия, за да приемете и да се сближите със спасеното куче.
- Кучетата се нуждаят от достатъчно вътрешно и външно пространство. Уверете се, че можете да им го предложите, преди да вземете да се грижите за тях.
- Трябва също така да отделите достатъчно време от графика си. Кучетата се нуждаят от ежедневни разходки и грижи. Уверете се, че разполагате с достатъчно време, което да посветите на поведенческите, социалните и физическите нужди на своя нов любимец.
- Осиновяването на куче е свързано и с разходи. В допълнение към разходите за осиновяване, които варират в различните центрове, трябва да вземете предвид и дългосрочните разходи за отглеждане на животинче. Евентуална застраховка на домашния любимец, сметки за ветеринарен лекар, ваксини или при нужда лечение, храната, грижата за кучето, аксесоарите, играчките и таксите за развъдник, когато сте на почивка.
Породи кучета
Центровете за осиновяване разполагат с голямо разнообразие от породи – от уестхайландски териери до хъскита! Със сигурност ще видите и много смесени породи, животинчета без никакво породисто родословие, но това, че то не е чистокръвно, не го прави по-малко ценно като ваш домашен любимец!
Как да осиновите куче?
Когато обмисляте как да осиновите куче, първото нещо, което трябва да направите, е да откриете център или приют за осиновяване на кучета. Някои центрове изискват няколко посещения, за да се уверят, че сте подходящи за избраното кученце, така че е добре да намерите място, което е сравнително близо.
След като сте намерили идеалното кученце, ще трябва да попълните формуляр за кандидатстване. В него ще трябва да предоставите информация за вас, вашето семейство и условията ви на живот, за да помогнете на центъра да реши дали кученцето е подходящо за вас. След това центърът за осиновяване ще се свърже с вас по телефона или по имейл, за да уговорите кога може да се запознаете с животинчето. Така ще може да общувате с него, да си поиграете, както и да видите и да се запознаете и с други кучета.
Едно нещо, което трябва да знаете, е, че някои центрове предпочитат да направят домашно посещение, за да се уверят, че средата е подходяща, преди официално да ви дадат да осиновите животинчето. Ако вече имате домашен любимец, те може да искат да проверят дали кучето ще се разбира добре с него.
Първа среща
Възможно е да видите сладко космато топче в местния спасителен център и веднага да се влюбите, но когато се върнете у дома, да установите, че характерите ви не съвпадат. Затова е добре да подготвите списък с въпроси, които да зададете на персонала при първата си среща с кученцето. Такива могат да бъдат:
- Било ли е кучето правилно социализирано и обучено като е било малко?
- На каква възраст е кучето?
- Има ли някакви специални нужди, за които трябва да знаете?
- Колко време кучето е било в приюта?
- Разполагате ли с информация за живота на кучето, преди да постъпи в центъра?
- Каква степен на обучение е преминало кучето?
Тези въпроси са само отправна точка, но направете списък с всичко, което искате да знаете, преди да посетите центъра. Също така помислете за желаните/нежеланите характеристики на кучето. Това ще гарантира, че вие и осиновеното животинче си подхождате добре от самото начало и ще намали риска да се наложи да го върнете обратно.
Колко пари струва осиновяването на куче?
Повечето такива места събират такса за прием, която е различна в различните центрове. Тази такса обикновено помага да се покрият разходите за престоя на кучето в спасителния център и ви позволява да продължите да помагате на други животни срещу малка такса. Първоначалната такса за осиновяване обикновено включва ваксинации, кастрация (ако кучето е достатъчно възрастно) и пълен ветеринарен преглед.
Как мога да прибера бездомно куче?
Преди да приютите бездомно куче, трябва да се уверите, че то е такова. Попитайте хората в квартала дали го разпознават или проверете в интернет дали някой не си го търси. Също така трябва да посетите ветеринарен лекар, за да проверите дали кучето има микрочип. Ако установите, че кучето е бездомно, заведете го на ветеринар за пълен преглед и поставяне на микрочип, преди да го приберете вкъщи.
Колко време отнема приемането на куче?
Процесът е различен за всеки отделен случай. Ако приемате куче, което е уплашено, нервно или има труден живот, може да се наложи да посетите центъра няколко пъти, за да свикне с вас. Това също зависи и дали центърът има изисквания за проверки вкъщи след вземане на кучето.