С протестно писмо до генералния директор на БНТ 9 от 11-те загубили финала за българска песен за Евровизия 2006 настояват да се проведе повторно гласуване за определянето на победител. Тази събота чрез около около 15 000 sms-и и 4700 обаждания - 24% от всички, беше избрана песента на Мариана Попова.
В отвореното писмо до Уляна Пръмова изпълнителите протестират срещу техническите проблеми по време на гласуването с обаждания през мобилните оператори и БТК на финалния кръг на конкурса “Евровизия”, предава информационна агенция Фокус.
Самото гласуване беше с редуцирано времетраене спрямо миналата година като антикорупционна стъпка, но ограничението от 10 минути и до 5 обаждания от един телефон предизвика масово недоволство и сред музикантите, и сред зрителите.
И от двата лагера постъпват оплаквания, че в даденото за гласуване време обявените линии не са приемали обаждания или не се е получавал отговор, че гласът им е бил регистриран. От БНТ са поискали становище от фирма "Телегеймс", която организира гласуването, което ще стане ясно днес, както и резултатът от проверката на МТел. От БТК твърдят, че по време на гласуването не са забелязани технически проблеми, пише в-к "Сега".
“Гласуването през М-тел и БТК практически бе невъзможно” – пише в писмото, подписано от Ани Лозанова, Весела Бонева, Гепи, Соня Тодорова, Ивайло Колев, Стоян Захариев, групите Malody Traffic, Мастило, Биг Мама Скендъл.
Това твърди и Веселин Тодоров, член на журито на конкурса, използвайки аргумента, че са му се обаждали много хора, които са гласували в 10-минутния срок, а са получили отговор от “Мобилтел” и БТК, че събитието вече е приключило. “Наистина има огромно недоволство. Дори Лили Иванова ми се обади, каза, че нейното обаждане също е върнато", казва Тодоров и настоява да се направи много точна проверка, "защото е възможно да има манипулация”.
Становище по сканала има и Иван Градинаров - шеф на “Жокер медия”, според когото "Появата на “Евровизия”на Мариана Попова с Азис, който всъщност не изпълнява никаква роля, е един популизъм, който се използва само за придърпване на гласове". Градинаров казва още, че самият той е гласувал за Мастило, които са артист на "Жокер медия", но е получил отговор на sms-ите си едва час и половина по-късно и то с информация, че гласуването е приключило.
По думите на самата победителка пък именно за Мастило тя и останалите изпълнители са прогнозирали, че ще спечелят гласуването, "защото са артисти на “Жокер медия”, както и миналогодишният победител в конкурса, група Каффе.
Също около Мастило е изказването и на Ивайло Петров, класирал се втори след гласуването в събота. Той не се съмнява в достоверността на своите 20%, но не бил сигурен за истинността на процентите на останалите. Според него песента, изпълнявана от тях, "едва ли наистина е събрала толкова гласове", цитира изказването му Агенция “Фокус”.
Докато Мариана Попова празнува победата си и коментира отговорността, която се е стоварила на плещите й предвид това, че трябва и иска да представи "достойно България", колегите й - финалисти за Евровизия коментират истиността на тази победа.
“Как определената на първо място песен получи още в самото начало на постъпване на гласовете за 30 - 40 секунди около 23%, и те се запазиха почти без промяна до края на гласуването? Кой и как е дал възможност да се получи предимство още в началото на гласуването? Ние смятаме, че предварително е организирано и преимуществено въвеждане на гласове за песента, която спечели първото място”, твърдят деветимата, подписали се под протестното писмо.
“Гласуването на 11 март беше технически опорочено. Подадените гласове на хиляди наши фенове не са отразени коректно, с което резултатът от гласуването фактически е подменен. Той не отразява реалните резултати, които биха били вследствие от истински подадените гласове.
Настояваме да има ново и коректно гласуване без съмнения за предопределение на крайните резултати чрез техническа намеса", пише още в писмото.