Лидерите в производството на графични чипове NVIDIA заявиха плановете си да създадат серия от суперкомпютри в близките няколко години.
Компанията планира да се утвърждава освен като лидер в специализирания геймърски хардуер е като играч в най-"сериозния" сегмент на информационните технологии. Според управителя на технологичния отдел на NVIDIA Дейвид Кира (David Kirk) през 2012 година три от петте супер мощни компютъра в света ще използват графични процесори на компанията, като помощни ядра за централния CPU.Технологията GPGPU (General-purpose computing on graphics processing units) позволява на графичния процесор да обработва информация, която не е пряко свързана с изображения или мултимедийни апликации, като работата с различни операционни системи и облекчаване на работата на централния процесор. Технологията вече съществува и се използва както от AMD, така и от NVIDIA в техните продукти ATI FireStream и Nvidia Tesla, които така и не станаха популярни на масовия пазар.
Съвременните супер компютри са изградени на х86 процесорната архитектура, която позволява 2 или 4 ядра. Те са подредени в масиви, като всеки един от тях работи в зависимост от приоритетната система на дадения компютър. В същото време графичните карти представляват завършена мини супер система, в която мощните графични процесори (GPU) могат да работят самостоятелно и по този начин да вдигнат драстично производителността на използваната система.
Единственият проблем, стоящ пред реализирането на идеята на програмистите на NVIDIA е, че графичните процесори не "разбират" езика, на който комуникират х86 процесорите. Това превръща създаването метод, по който двете архитектури да се "разбират", в първостепенна задача.