Още от момента, в който Panasonic пуснаха на пазара първия безогледален цифров фотоапарат, всички любители на дигиталните снимки очакваха със зле прикрит интерес кой от двамата лидери в този бранш - Nikon или Canon, пръв ще се метне на Micro Four Thirds влака.
Макар да са известни основно с професионалните и полу-професионалните си DSLR (цифрови огледално-рефлексни) модели, и двете компании открай време предлагат и един по-масов и достъпен клас продукти, ориентирани към любителския пазар, обемът на който никак не е за пренебрегване.
В този ред на мисли, новата безогледална технология нямаше как да не привлече вниманието на двата фото гиганта с редицата си преимущества, криещи се най-вече в умелото съчетаване между плюсовете на масовия компактен и евтин клас фотоапарати и по-елитния DSLR тип камери със сменяем обектив.
Очевидно този път предимството е на страната на Nikon, които още преди месеци обявиха намеренията си да пуснат не един, а цели два подобни модела, известни като V1 и J1.
Става дума за класически (повече или по-малко) безогледални фотоапарати, по-интересният от които - J1, предлага екстри като електронен визьор, механичен затвор, жак за стерео микрофон и вградена светкавица.
Цената, на която се предлага този модел, също е доста интересна - в комплект със сменяем 10-33mm обектив, Nikon 1 J1 се продава за около $650 - доста над типичния любителски клас, но все пак по-евтино от най-достъпните DSLR модели на пазара.
Може би тук е мястото да изтъкнем предимствата на този вид "хибридни" модели, използващи безогледална технология. Тъй като не са базирани на сложната оптично-механична система, типична за DSLR камерите, телата на този вид фотоапарати са значително по-компактни - близки по размери на тези на любителските "сапунерки".
В същото време, те предлагат характерната за скъпите професионални и полу-професионални цифрово-огледални камери екстра за смяна на обективите. Това гарантира гъвкавост на употреба и значително по-високо качество на кадрите.
Специално за J1, например, Nikon възнамеряват освен китовия 10-33mm (f/3.5-5.6) обектив, да предложат още един "твърд" 10mm (f/2.8), идеален за портретни снимки, а също така и няколко варио обектива с фокусно разстояние 30-110mm (f/3.8-5.6), 10-100mm (f/4.5-5.6) и 27-270mm.
Разбира се, при камера с такъв размер (и от този ценови клас), няма как да не са допуснати някои компромиси. Най-лесно набиващият се в очи при Nikon 1 J1 е сравнително скромният сензор с резолюция едва 10.1 мегапиксела, който може да се стори недостатъчен на свикналите с по-сериозните DSLR матрици фенове на компанията.
За сметка на това, Nikon 1 J1 е оборудван със светкавично бърз двуядрен EXPEED 3 процесор за обработка на изображенията, който освен това, е много икономичен и гарантира продължителен живот на батерията.
Показателят за светлочувствителност на камерата също впечатлява и се простира от ISO 100 до ISO 3,200 (с опция за достигане на максимална стойност от ISO 6,400 еквивалент).
Производителността на апарата радва с възможности за заснемане на 60 кадъра в секунда при серийни снимки (с електронния затвор) и 5 кадъра в секунда с механичния.
Nikon 1 J1 предлага още хибридна автофокусна система с впечатляващо бързо действие, голям и удобен LCD визьор с резолюция от 153,000 пиксела и опция за Full HD видео заснемане (клипове с разделителна способност от 1,920 x 1,080 пиксела и стерео звук).
Животът на батерията също е доста добре разчетен - стандартното захранване гарантира безпроблемно заснемане на около 230 кадъра при 50% използване на светкавицата.
Nikon 1 J1 предлага още USB 2.0 порт за връзка с РС, както и HD видео изход с помощта на опционален HDMI кабел с Type-C мини конектор.