Babyface Clan е една от групите, които ще участват в Indie Music Fest 2010, който ще се състои на 17 декември в Парти център "4 км". Освен тях, на сцената на фестивала ще забият Остава, Нова Генерация, Ревю и Leepra Deluxe.
Срещнахме се с Насо Русков, за да си поговорим за новия албум на групата, за музикалната индустрия у нас и да разберем защо е толкова ядосан напоследък.
Насо Русков: Eй сега много се ядосах тия дни...
Елена Георгиева: Защо?
Насо Русков: Изумен съм, че през 2010 година има толкова много хора, които ме молят да запиша имената им в листа с гостите, защото 20 лева им били много за билет! При това за фестивал като Indie Music Fest-а, който се случва един път в годината и събира пет групи с история, име, които правят доказано добра музика. Не само е доста възмутително, но ми се и повръща от такива типове, които ще похарчат тези 20 лева за всичко друго, но за музика са им много. Ще ги похарчат в най-долната кръчма, за да си купят мезета, но един път имат шанс да видят нещо по-различно и се стискат. Такива хора не ни трябват! Ние ще свирим за тези, които ще дойдат, а не за тези, на които им е скъпо.
.: Лошото е, че дори тези хора са фенове, но очевидно има много фактори, които разглезиха музикалната им култура в последните няколко години.
Насо Русков: Да, аз не ти говоря за някакви пенсионери или инвалиди! Това са хора, които със сигурност харчат няколко пъти по 20 лева всяка вечер. И не може тези хора да казват "Много ви харесвам групата, ама ми е скъпо и няма да дойда". Това е тотален дисреспект! Някои от тези хора, да речем, са зъболекари. Аз като отида в кабинета им, няма да ме включат в никакъв "гест лист", а ще поискат да си платя. Искам да отида в магазините им и да пазарувам безплатно! Аз също ще им кажа, че много ги уважавам, няма проблем!
.: Според теб това означава ли, че подценяват музиката ти или просто тук още никой не е свикнал да плаща за изкуство?
Насо Русков: Естествено, че я подценяват! Тук няма никакъв респект към музикантите! Свирейки дълго време с Imbeciles & The Poison Umbrella в Лондон и като част от алтернативната и електро-пънк сцена там, не забогатяхме, но едно мога да кажа - получихме достатъчно голям респект за всичко, което правим. Ако си добър музикант, независимо в какъв мащаб, всички там те уважават. И си купуват билети – просто така са научени. И затова там има музикална индустрия и всичко това, което тука никога няма да има. Защото тук всеки иска да мине метър! И тук всеки е "професор"!
.: Музикална индустрия тук няма да има не само заради хейтърите. Какво още трябва да се случи в България, за да може и рок сцената да има свои правила и индустрия?
Насо Русков: Първо хората, които се занимават с това, трябва да познават цялата рокендрол културата. Да имат респект към тази музика, да знаят как се развива, как изглежда една рокендрол група. Защото в България има много малко хора, които изглеждат като музиканти. Като хора на изкуството въобще. За какво търсим изкуството? За да помечтаем, да се докоснем до нещо, което да ни пренесе в по-различен свят. Трябва да има магия в това. И когато някой се опита да я създаде, да видиш дали няма да ти хареса, а не да реагираш с "ти на к`ъв се правиш, бе"!
.: Създаването на тази магия, достатъчно ли ще е една нова и добре звучаща група в България да не остане по гаражите?
Насо Русков: Ако искаш да има магия и вълшебство на концертите, групата трябва да свири по-малко. А не да знаеш, че тази група можеш да я гледаш всяка седмица в Студентски град, примерно – губи се притегателната сила. Една група, която носи цялата магия на рокендрола, не може да е прекалено достъпна!
Но тук групите свирят където могат и колкото може повече. Не може на единия ден да направиш истински концерт в голяма зала и на следващия ден да си в кварталната кръчма. Това е ненормална история.
Днес всеки може да си направи група. Могат да свирят навсякъде. Могат да се скъсат от репетиции. Има интернет – могат да използват връзки, контакти, да се промотират. Това вече не е толкова трудно. Ето, Last Hope свирят доста често в Европа. Ако имаш илюзии, че от това ще забогатееш, значи изобщо не познаваш музикалната индустрия. Но за всичко останало – правилата са ясни.
Знам за какво питаш – трябва надежда и стимул. Но всяка група, която има свой стил, а не свири нещо, за да е вървежна, има шанс. Тук например се наводни от т.нар. "ска" банди. Казвам „така наречени”, защото не ми е много приятно да гледам хора, които очевидно не са чували за втората английска ска вълна, за първата ямайска пък изобщо. Най-много да са чували за третата и си мислят, че да свириш една китара на слабо време е ска. Използват брас инструментите все едно са на циганска сватба, което няма нищо общо с истинската ска и пеят малоумни текстове! Същите тези хора създават във Facebook анти-чалга групи, а те самите свирят чалга-ска. Според мен в момента има поне 300 еднакво звучащи групи! Това не е пътят!
Трябва да свириш това, което истински ти харесва. Не може да се нагаждаш по публиката, трябва ти да я възпиташ. Единствено мога да приема група, която има страхотна стратегия, която си е измислила целия имидж и промо идеи. Като Sigue Sigue Sputnik навремето, които имаха цяла стратегия как да вдигат шум по медиите, как да накарат хората да се вълнуват и така нататък. Но това става с хора, които са адски печени в тия неща, с познания. Трябва да си убедителен в това, което правиш, независимо какво свириш! А пробива идва след това – той е въпрос на контакти, мениджмънт и късмет!
В Англия сме свирили с няколко групи, които са нива над най-известните английски групи. Но не са имали контактите, късмета и не са се набутвали. Хората не трябва да бъркат една добра група с една успяла група.
.: Липсата на стабилна музикална журналистика до каква степен влияе на музикалната среда у нас?
Насо Русков: Пресата има най-голямо значение в Лондон. 90-те години тук имаше някакъв идеализъм, но "Ритъм" и всички, които пишеха за музика тогава, бяха много полезни. Всички тези хора бяха истински фенове на музиката и не гледаха надменно на българските групи. Докато тези, които пишат сега за музика, не знам дали изобщо слушат музика – освен това, което им пускат по някакви телевизионни канали. Отделно нагласата, която имат – че всичко българско не става. Но не трябва да забравят, че те самите също са от тук и ако те не подкрепят българската сцена, няма да се случи нищо. Да казваш, че всичко е "шит" и да превеждаш материали от западни издания не е журналистика! Тогава ти си просто един надменен преписвач.
.: Преди време беше казал, че Babyface Clan се събират за първи и последен път за концерта със Sheep on drugs. Какво се случи, за да направите не само няколко концерта след това, а и да подготвите нов албум?
Насо Русков: Наистина така си мислехме – да свирим за последно, но ни стана много приятно на концерта. Усетихме тръпка, която поискахме да усетим пак и отново се събрахме за концерта на Molotov. За това решихме и да запишем албум – той ще е доста шантав. Пак ще го има този Babyface Clan космос, но ще е по-директен, по-рокендрол албум. По-агресивен е и има много класически моменти, но през нашия извратен поглед.
.: Кога мислиш, че ще излезе новият албум на Babyface Clan?
Насо Русков: Предполагам през пролетта на 2011 година. Надявам се тогава да мога да докарам за концерт у нас и някоя от по-новите английски групи, с които да свирим. Но този албум трябва да го има, защото ако искаме да свирим извън България, трябва да покажем нов продукт, а не да въртим някакви стари парчета.
.: Тоест, мислите да свирите някъде извън България като Babyface Clan?
Насо Русков: Да, вече има много възможности за това.
.: А планираш ли връщане в Лондон?
Насо Русков: Не го изключвам. Китаристът ни скоро ходи там и промоутърите ни са казаха, че сме винаги добре дошли и че сме част от сцената там, така че може би някога и това ще се случи. Приятно е да усещаш уважение и респект.
.: Беше казал преди, че мислиш да напишеш книга за Babyface Clan. Пишеш ли я вече?
Насо Русков: Да. Тя ще е за всичко – и за Imbeciles също, защото само там за последните пет години имаме толкова приключения, че определено ще е интересно да се опишат. Запознах се с половината от любимите си музиканти от едно време, бяхме вътре в тяхната музикална индустрия и можем да разкажем много.
.: Беше обявено, че на Indie Music Fest 2010 ще се съберат "най-добрите групи от българската независима сцена". От какво точно сте независими?
Насо Русков: От нищо не зависим – нито договори, нито продуценти. Преди време имаше някакви компании, имахме мениджъри, но сега е различно.
.: Ще пееш ли и с Leepra Deluxe на Indie Music Fest 2010?
Насо Русков: Да! И искам да кажа на хората, че ако и фест като този не им е интересен – просто нищо не мога да направя за тях. Всяка една от групите има своя идентичност и сериозна история. Мога да гарантирам, че ще стане много як концерт. Ние например ще свирим почти изцяло само нови неща. Отдавна не е имало подобен фестивал – всички тези групи на едно място! Наистина си струва да се чуят. Има някакъв интелектуален елемент в цялата история.