Между 30 и 50 хиляди лева да станат глобите за ползвателите, които не плащат отчисления за авторски права, искат от сдружението Музикаутор, което събира възнагражденията на композиторите, текстописците, аранжорите и музикалните издатели у нас.
Това е едно от предложенията за законодателни промени, които организацията внася в Министерството на културата. Освен повишаване на санкциите ще бъдат поискани и засилване на мерките за контрол над ползвателите, опростяване на наказателните процедури и съкращаване на сроковете.
"В момента глобите, които се налагат са между 300 и 3 000 лева, като максимумът на практика не се прилага", каза по време на пресконференцията, свикана от Музикаутор, Васил Гюров, зам.-председател на Управителния съвет на дружеството.
"Това е абсолютно неадекватно, защото ако един курортен комлекс дължи около 30-40 000 лева годишно за музиката, която звучи там, естествено предпочита да плати глоба около 1000 лева", каза още Гюров.
От Музикаутор обявиха, че над 1800 търговски обекта в цялата страна вече плащат авторски права по законово определения ред за музиката, която звучи в тях. През 2009 г. броят на сключените с тях договори се е увеличил почти два пъти.
Според отчета, и постъпленията от авторски права за концерти са нараснали с 42%, като общите приходи на дружеството за миналата година са 4,5 млн. лева. Това представлява спад от близо 7%.
"В ситуация на финансова криза ние не допуснахме големи загуби, като спадът е основно от забавени плащания. Това е малка победа, която постигнахме с много усилия. Но съвсем не значи че ситуацията с авторските права у нас като цяло е добре", коментира Магдалина Тодорова, изпълнителен директор на Музикаутор.
Тодорова допълни, че всички постъпления за авторски права се разпределят редовно между членовете на дружеството. Благодарение на техническите подобрения и новия софтуер за рапределение COSIS, авторите ще получават подробна информация къде и как са използвани техните произведения и какви са техните приходи от различни ползватели.
Анализът на ръководството на Музикаутор показва още, че трудът на българските автори и композитори и отчисленията, които получават за авторски права, са едни от най-ниските в Европа. Основна причина за това е недооценяването на авторския труд в комбинация с тромавите процедури за контрол и неадекватните санкции за нарушителите.
"От една страна са нужни законодателни промени, които да оптимизират процедурите по контрол, да ги направят наистина ефективни, в това число и с въвеждането на сериозни глоби. От друга, е необходима и категоричната воля на изпълнителната власт да осигури ресурс на Министерство на културата, така че то да може да работи активно като контролиращ орган", заяви Кирил Маричков, зам.-председател на Управителния съвет на Музикаутор.
Данните на дружеството показват и че за едва 16 от общо 120 големи концерта, проведени в страната, са платени авторски права. В отговор от Музикаутор са изпратили и 10 нотариални покани на некоректни ползватели.
"В тази тежка ситуация, днес по-категорично от всякога стои и въпросът за дела на българската музика в родния ефир. Той има пряко отношение върху заплащането на труда на родните творци, защото в момента огромната част от трудно събраните от Музикаутор пари заминават за чужбина. Те по право се падат на чуждите автори, чиято музика се е въртяла у нас", обясни още Маричков.
Едва 19% от музиката в родния ефир през 2009 г. е била българска, обявиха от дружеството. Най-често родни произведения са звучали по БНТ и БНР със съответно 48% и 31% дял от общата музикална програма. При частните радиостанции той достига едва 17%, като основният принос е на БГ радио. При частните телевизии на българската музика се падат 14%, а при частните ефирни телевизии - 6%.