Учени от Кеймбридж са създали миниатюрен мозък в т.нар. петриева чинийка, който е способен да осъществява контрол върху биологичните материали около него, информира технологичният сайт Pixelmedia.bg.
Това не е първият подобен мозък, създаден в лаборатория. За разлика от предишни свои "събратя" обаче той се е научил да изпраща своеобразни "пипала", с които да се свързва с гръбначния мозък на мишка. След това изкуственият организъм е използвал тази връзка, за да контролира мускул на мишка.
Откритието представлява сериозен пробив в създаването на синтетичен живот и поставя редица научни и дори философски въпроси. А неговите създатели се надяват, че ще могат да го използват, за да изучават мозъчните заболявания в една контролирана среда.
Живо ли е?
Способността на лабораторния мозък да се свързва с околната биологична материя го доближава много до определението за "живо същество". На този етап обаче все още е рано да се твърди, че подобен лабораторен организъм може да бъде наричан така.
Колко е сложен?
Според създателите на мини мозъка той е със сложността мозъка на човешки фетус на възраст между 12 и 16 седмици.
А може ли да страда?
Учените, участващи в проекта, не смятат, че в случая може да се говори за някакви притеснения от етично естество.
"Добра идея е да дискутираме този въпрос всеки път, когато направим стъпка напред, но като цяло сме на мнение, че все още сме много далече от това" – споделя Мадлийн Ланкастър, която е ръководител на проекта.