Когато става дума за екранизация по класическа приказка какъвто е случаят с Mirror, Mirror (Огледалце, огледалце), напълно логично е да се запитате дали си заслужава да отделяте внимание на поредната интерпретация.
E, в този случай отговорът е категорично "Да". Не само, защото Тарсем Сингх (Tarsem Singh) е успял да разкаже добре познатата ни приказка за Снежанка по неповторим, зрелищен и изключително забавен начин, а и защото Джулия Робъртс (Julia Roberts) е абсолютно брилянтна в ролята на злата вещица.
Напоследък все по-често попадаме на една интересна тенденция, която може би ви е направила впечатление. В приказните вариации в киното (а и не само) започва да се промъква въпросът "Защо?". В "Огледалце, огледалце" например, въпросът е: "Защо винаги принцесите трябва да бъдат спасявани от принцовете?".
Заедно с него, получаваме и нагледен пример, че е напълно възможно ролите да бъдат разменени, което пък превръща съответната продукция в абсолютно забавление. Така че, не очаквайте безпомощни девойки, смели рицари и джуджета, които копаят злато при условие, че могат и да си го откраднат.
Режисьор на лентата е Тарсем Сингх, когото вероятно свързвате както с изключително успешния му дебют "Клетката" (The Cell) и фантастичната драма The Fall, така и с епичната холивудска продукция "Войната на боговете" (Immortals).
Независимо дали сте впечатлени или сте останали разочаровани от последния филм на индиеца, трябва да знаете, че "Огледалце, огледалце" е много различен, макар и с не по-малко впечатляваща и ефектна визия. И определено се доближава повече до приказката на Братя Грим, отколкото "Войната на боговете" до древногръцката митология.
Въпреки жанровото разнообразие в творбите на индийския режисьор, няма как да не ви е направило впечатление присъствието на фантастичен елемент. Този път той е изключително успешно съчетан с комедиен такъв. Сценарият на лентата е дело на Мелиса Уолък и Джейсън Келър, които са успели да превърнат класическите приказни герои в забавни и изненадващо различни персонажи.
Сингх от своя страна залага на много добре подбран актьорски състав и прибавя едно особено симпатично намигване към индийското кино за финал.
Безспорният "диамант" в целия каст е Джулия Робъртс - това име, което някак традиционно сме свикнали да асоциираме основно с романтични комедии (след баналния, но превърнал се в класика "Хубава жена").
Ако се замислите обаче, със сигурност ще се сетите за далеч по-впечатляващи нейни изпълнения като това в "Ерин Брокович", което й донесе Оскар или пък ролята й в "Яж, моли се и обичай". Играта й в "Огледалце, огледалце" заслужено се нарежда до тях.
Безцеремонна, крайна, суетна и очарователно луда, Злата кралица в лентата на Сингх е от онези филмови злодеи, които успяват да си спечелят от раз симпатиите на зрителите. Не само заради склонността си към екстремни разкрасителни процедури, разточителни тържества и абсолютната си егоцентричност, но заради желязната логика в твърдението, че "няма нищо чак толкова впечатляващо в хубавата кожа на Снежанка, тъй като тя е само на осемнадесет и никога не е се е излагала на слънце".
Едно от интересните решения на филма е и самото огледало, което не е просто абстрактен магически предмет, а отражение (макар и без бръчки) на самата нея.
Ролята на Снежанка е поверена на Лили Колинс, която вероятно свързвате най-вече с излезлия миналата година екшън "Отвлечен" или пък с факта, че е дъщеря на поп легендата Фил Колинс. Въпреки че чудесно се справя с амплоато на очарователна принцеса, тя не просто се различава от Снежанка от приказката и няма никакво намерение да се остави да бъде спасявана, а се доближава повече до Робин Худ, превръщайки се в принцеса-разбойник (дори спасява своя чаровен принц от магията на Злата кралица).
В случая принцът е Арми Хамър. Актьорът, който гледахме в "Социалната мрежа", тук е красивият и богат престолонаследник на Валенсия, тръгнал да търси приключения. Нейтън Лейн ("Ловът на мишката", "Лешникотрошачката 3D") се превъплъщава в злощастния лакей на кралицата Брайтън.
Не можем да не споменем и кратката, но запомняща се поява на Шон Бийн ("Властелинът на пръстените", Game of Thrones) в ролята на краля. Към всичко това се прибавят и банда забавни, дребно-гигантски разбойници.
Резултатът е една великолепна приказка, разказана с голяма доза чувство за хумор и изключително красива визия, която определено си заслужава час и половина от вниманието ви.