Кога победителят става победен? Кога един исторически роман се превръща в постмодерен? И защо един от най-ярките съвременни турски писатели е литературна звезда във Франция, но не и в родината си? "Мехмед Завоевателя" е необикновен роман, който се радва на огромен интерес повече от двадесет години и определено заслужава да му отделите от времето си.
През май 1453 година султан Мехмед II превзема Константинопол. Събитие, което променя хода на европейската история и около което е съсредоточено действието в романа на Недим Гюрсел "Мехмед Завоевателя". Или поне в една част от него, защото книгата не е типичен исторически роман.
Преди да ви разкажем повече за романа обаче, ще ви представим неговия автор. Недим Гюрсел е знакова фигура в съвременната литература, живее и работи във Франция, където е завършил и висшето си образование. В началото на осемдесетте години писателят се връща в Турция, но политическите му убеждения стават причина книгите му да бъдат цензурирани от военния режим, а самият той е принуден да напусне страната.
Носител на много международни награди за литература, включително наградата на френския ПЕН-клуб, Гюрсел преподава в Сорбоната и е автор на повече от 30 книги - романи, есета, сборници с разкази, литературна критика и пътеписи.
Едно от най-известните му произведения, "Мехмед Завоевателя", излиза за първи път през 1985 година и от тогава до днес е преиздаван многократно. Книгата преплита две паралени сюжетни линии, излиза извън рамката на класическия исторически роман и се превръща в постмодерен "роман в романа". Освен историята на султан Мехмед II проследяваме и тази на писателя, който я разказва.
Всяка глава започва с цитат, а в началото Гюрсел е избрал да постави кратък откъс от емблематичното произведение на Марсел Пруст "По следите на изгубеното време".
Да се върнем обаче на историята. Един писател решава да прекра седмица в стара вила край Босфора. Мястото не е избрано случайно - именно там са се развили голяма част от събитията, за които той иска да разкаже в книгата си.
Вилата се намира точно срещу крепостта Боазкесен, построена от Мехмед II и превърнала се в извор на вдъхновение за писателя. Издигната на мястото на разрушен манастир, крепостта е ключова стъпка по пътя на султана към най-голямото му желание и най-съкровена цел - да завладее Константинопол. Тя е и мястото, на което ще се пресекат пътищата на основните персонажи в романа.
Това, което прави структурата на "Мехмед Завоевателя" особено интересна, е внимателното и последователно редуване на събитията от настояще и минало. Докато разказва, използвайки гледните точки на различни персонажи, за царуването на Мехмед II, писателят паралено описва собствените си преживявания около създаването на романа.
Неговото уединение е нарушено от срещата с една необикновена жена, която се появява в живота му почти случайно. Дали ще му се наложи да избира между любовта и творчеството, защото и за двете е нужно да си изцяло отдаден, и как ще се справи с това предизвикателство? Как един венециански капитан ще срещне смъртта си при Боазкесен и какво е общото между неговата история и тази на Мехмед Завоевателя?
Ако сте любопитни да научите повече, препоръчваме ви да не пропускате официалната премиера на българското издание на романа на 26 април в клуб Перото, когато благодарение на издателство Colibri ще имате възможността да се срещнете лично с Недим Гюрсел.
Дотогава най-прекият път към "Мехмед Завоевателя" е ТУК.