Едно от най-големите имена в японската литература – Шюсаку Ендо – е автор, занимаващ се с теми, които не само надхвърлят границите на Япония, но и му донасят световно признание. "Мълчание" е най-значимата му творба, вдъхновила великолепния едноименен филм на Мартин Скорсезе.
Ако сте любопитни да видите едно лице на японската култура, с което вероятно не сте се срещали досега, "Мълчание" е сред малкото книги, които биха могли да ви пренесат в миналото и да хвърлят светлина върху сложните отношения между Япония и Запада.
Преди обаче да ви потопим в събитията, описани в романа, ще ви запознаем с неговия автор. Едва ли ще останете изненадани от факта, че Мураками не е първият японски писател, впечатлил целия свят със стил на писане, който се доближава повече до този на европейските писатели, отколкото до този на японските.
Шюсаку Ендо често е наричан японския Греъм Грийн, а книгите му са превеждани по цял свят. Влиянието на френски писатели като Жорж Бернанос и Франсоа Мориак върху стила му на писане е очевидно и съвсем не е случайно, тъй като Ендо получава част от образованието си в Лионския университет.
Носител на множество престижни отличия за най-известните си творби, той твори активно през шейсетте години и е избран за председател на Съюза на японските писатели. "Мълчание" е романът, който се смята за негов творчески връх.
Едноименната екранизация на Мартин Скорсезе е сред основните претенденти за "Оскар" през 2017-та година. Режисьорът споделя, че е планирал филма повече от 20 години, а главните роли са поверени на Лиъм Нийсън, Андрю Гарфийлд и Адам Драйвър.
В "Мълчание" Шюсаку Ендо разглежда една от най-важните за него теми – тази за християнската вяра, и по-специално за съдбата на католицизма в родината му. Самият той е покръстен на 11-годишна възраст.
"Мълчание" е историята на трима млади португалски свещеници, които заминават за Страната на изгряващото слънце в началото на 17-ти век. По това време шогунът е издал указ за изгонването на всички католически мисионери, а гоненията срещу християните са особено жестоки. Една от жертвите им е Крищовау Ферейра, високоуважаван мисионер в Япония.
Когато в Рим достига слух, че Ферейра се е отказал от вярата си, трима от неговите ученици отказват да приемат, че това е възможно, и решават да предприемат дълго и рисковано пътуване, за да открият своя учител и да помогнат на християните в Япония да съхранят вярата си въпреки всичко.
Романът започва от момента, в който тримата млади свещеници се озовават в Макао, където след дълго убеждаване получават разрешение от местния апостолически делегат да заминат за Япония. Цел, която ще се окаже много труднопостижима, не само защото джонката, с която трябва да пътуват, е проядена от мравки, но и защото единият от тях се разболява от малария.
Темата за универсалния характер на религиите и дълбокия смисъл на християнското милосърдие е в основата на "Мълчание". Разказан под формата на писма, написани от свещеника Себащиау Родригеш, сюжетът на книгата е изключително увлекателен и хвърля светлина върху една от най-малко познатите страници от историята на Япония.