Каналите за дистрибуция и промотиране на музика постоянно се променят, еволюират или просто се заменят с нещо, което е далеч по-актуално. До голяма степен упадъкът на телевизии като MTV се дължи на интернет феномени като YouTube, a изключително ниските продажби на албуми на физически носители отстъпиха своето място на платформи като iTunes и Spotify.
Времената, в които мнозина навярно са дебнели "да хванат" любимата си песен в ефира, са безвъзвратно отминали. Настоящето (а и обозримото бъдеще) принадлежи на интернет, тъй като само с няколко кликания може не само да гледате каквото си пожелаете, но дори да връщате на определен момент от някое видео колкото пъти душата ви иска.
Музикалните клиповете като средство за реклама на групите и изпълнителите също претърпяха модификация (или поне част от тях). Една от модерните им трансформации са т. нар. lyric видеа, чиято рождена дата е някъде в края на 80-те, но в действителност популярността им удари с най-голяма сила чак в последните 3-4 години.
Най-простото описание на този формат е следното: аудио на песен, което вместо да включва снимани кадри, е допълнено със синхронизирания текст на парчето. Колко удобно, практично и, спокойно можем да добавим, гениално!
Идеята за подобен клип е хрумнала на Prince през далечната 1983 г. Неговото видео Sign o' the Times е съставено от сменящи се геометрични фигури, на фона на които върви текстът на песента. Три години по-късно друга поп икона - Джордж Майкъл (George Michael) - подхождаща още по-минималистично в Praying For Time - бели думи, излизащи на черен фон.
През следващите години музикалните артисти смесват двата варианта - истински видеоклип, допълнен с текст в реално време като от караоке, а пример за това е Bohemian Like You на Dandy Warhols от 2000 г.
Истинският бум обаче идва доста по-късно. На изпълнители и лейбъли им хрумва, че могат да спестят доста пари, избирайки да направят lyric видео вместо истински музикален клип. Първоначално се започва от най-простото възможно възпроизвеждане на текст върху една или повече картинки. Впоследствие тези клипове стават все по-интересни и по-сложни, но въпреки това си остават една по-евтина алтернатива.
Тук може би е добре да посочим и примера със Still Into You на Paramore. При излизането си сингълът бе съпроводен с изключително оригинално lyric видео, което постави сериозна сянка над последвалото го истинско видео на парчето. Факт, който беше отчетен от феновете на групата.
По-малките разходи за създаването на такива клипове обаче не е единствената причина за тяхната масова проява. Ако се казваш Rihanna, то ти си изпълнител, популярен в цял свят - от Бангладеш до Сибир, от Аризона до Сопот все имаш фенове, които ще гледат песните ти в YouTube. Мнозина, чийто матерен език обаче не е английският, често имат проблеми с разбирането на това какво наистина се пее.
Имаше времена, когато чуваш нещо, но не можеш да разбереш кои точно са думите и си припяваш по твой си начин, без това да има някакъв смисъл изобщо. Дори да си с перфектен английски, немски, френски, все някога ще се затрудниш с текста. Особено ако любимата ти банда е Carcass.
С lyric видеата този проблем е решен веднъж завинаги. Пускаш песента в YouTube, виждаш думите, заучаваш ги набързо и след два месеца, когато Rihanna мине за концерт през Сопот, Стефка Маринова вече ще знае Diamonds наизуст.
Еволюцията при lyric видеата продължава с всеки изминал ден и всеки се стреми да бъде колкото може по-оригинален. Трябва да признаем, че някои идеи са наистина брилянтни. В скоро време бъдещето ще наложи и награди за най-добри клипове от този формат. Просто си представете как през 2015 г. M.I.A. печели Grammy за Най-добро lyric видео за...