Без да е вече онзи концертен гигант, който беше, фестивалът Лолапуза се състоя и тази година, в 2 дни - 23,24 юли, на 5 сцени, с 60 групи и пред над 30 000 души публика в чикагския Грант Парк.
Миналата година събитието, организирано от Пери Фарел (Perry Farell), пропадна, заради ниска посещаемост.
"Сякаш този град (Чикаго) обгръщаше Лолапалуза", казал е Фарел на пресконференцията, последвала събитието. "Това е нашия начин да запазим любовта си към света."
Разположени между блесналия хоризонт на Чикаго насевер и назапад и езерото Мичиган наизток, 33 000 хиляди фенове са се забавлявали в продължение на 2 дни, кръжейки между 5 сцени, където са се изявили групи като The Killers, реформираните Pixies, гийк-рокерите Weezer, инди иконите Death Cab for Cutie, екцентриците Primus, и мн. други.
15 месеца след своя изключително гръмко посрещнат реюниън, Pixies - хедлайнери в първия фестивален ден, доказаха в своя 75-минутен пърформанс, че са витална, сплотена единица, съживявайки своя въздействащ и уникален саунд за нови почитатели, разказва списанието.
Веднага след тях, Weezer са излезли на сцената и с разнообразен сетлист са провокирали по-горещи и по-хладни реакции сред публиката. Започвайки със "Say It Ain't So" и, разбира се, "Buddy Holly", емо бандата бързо е грабнала аудиторията и си е спечелила мощен хор от нейна страна. Няколкото нови песни, сред които "Peace" и "Hold Me" не са били посрещнати с такъв ентусиазъм, но въпреки това Weezer са оставили ярка следа със своя жив и въздействащ саунд в тазгодишната проява на фестивала. "Ходил съм на някои от предишните фестивали и винаги съм имал чувството, че е много магично събитие", споделил е фронтменът Ривърс Куомо (Rivers Cuomo) за Rolling Stone, добавяйки: "Мисля, че е страхотно, че отново го има".
Също в събота са се изявили особено одухотворено и номинираните за Mercury Music Prize 2005 Kaiser Chiefs, радвайки се на много позитивни реакции. Въпреки че вокалистът Рики Уилсън (Ricky Wilson) бавно и прогресивно е изгубвал гласа си, той, облечен с черна тениска, джинси и светлосиня вратовръзка, е останал невероятно мобилен, правейки пого на сцената, с дайре в ръка, вършеейки и стрелкайки се наляво надясно. Когато е осъзнал, че гласът му тотално ще падне, той издърпал двама души от публиката на сцената, за да изпеят неговата партия в "Oh My God".
Същия ден феновете на блус дуото Black Keys са изпуснали чудатото, но традиционно заслужаващото си изпълнение на Primus. Клейпул и Co. са свирили пред две огромни гумени патета. По-късно вечерта, Walkmen са вербували част от феновете за сметка на Pixies, а за съжаление на любителите на хип-хопа Digable Planets са свирили едновременно с Weezer.
Втората вечер е принадлежала на инди героите Arcade Fire, които са въздействали върху всеки присъстващ на Лолапалуза. Бандата, която включва над 9 души, е изпълнила шумни версии на парчетата от дебютния си албум "Funeral". След техния сет, Фарел е казал за списанието: "Когато сцената е тяхна - и подобно нещо ми се случи за първи път, когато видях Еди Ведър (Eddie Vedder) - ти просто отиваш. Има някаква енергия тук, Бог е благословил тези хора да благославят останалите от тълпата."
Самият Пери Фарел, едновременно с тарторската си роля, е дебютирал на Лолапалуза със своя последен проект - Satellite Party. Пърформансът в стил, най-общо, рок, е включвал членовете на новата му група Nuno Bettencourt (Extreme) и Tony Kanal (No Doubt). Фарел е определил концепцията на Satellite Party като възхвала на представлението и арта.
Сред останалите имена в двудневния лайн-ъп са: Widespread Panic, Cake, Billy Idol, Lolla Girls, DJ Muggs Mash-Up Circus, M83, Kasabian и мн. други.
Снимки и официален сайт: http://www.lollapalooza.com