Конзолите на утрешния ден: PlayStation 4

Pinterest LinkedIn +

Все още никой не ги е виждал. Подробностите относно точните им хардуерни спецификации, стартовия пакет със заглавия за тях и - може би най-важното - цената им все още са обвити в мистерия и неизвестност. Но на този етап вече никой не се съмнява: време е за следващото поколение!

С наближаване на емблематичното лятно Е3 експо в лагерите на Sony и Microsoft се забелязва нарастващо оживление. По всичко личи, че и двете корпорации няма да имат търпение да изчакат старта му през юни и "ще изплюят камъчето" доста по-рано. Явно Sony ще са първи, тъй като при тях залогът като че ли е по-голям, понеже именно те се оказаха големият губещ на отиващата си конзолна генерация.

Макар това твърдение да звучи малко спорно, неоспорим факт е, че Sony отчаяно се нуждаят от голям удар на пазара, притиснати от всички страни от меко казано силни конкуренти като Microsoft (на конзолния пазар), Nintendo (в хандхелд сегмента) и Samsung (за всичко останало).

Точно затова неотдавна компанията обяви, че няма намерение да отлага повече и на 20 февруари ще говори за "Бъдещето на PlayStation". При все че това не е пряка заявка за анонс на следващата генерация PS, много от феновете на Sony очакват именно това.

И докато чакаме заветната дата, нищо не пречи да съберем на едно място всички слухове, спекулации и откъслечни факти, които "знаем" (или поне си мислим, че знаем) за бъдещия PlayStation 4 .


Хардуерът
Многократно и от много различни източници се тиражираше информацията, че и двете мейджър конзолни платформи от следваща генерация - PlayStation 4 и Xbox 720 - ще разчитат на AMD централни и графични процесори. В случая с PS4 вероятно става дума за все още необявената официално архитектура Jaguar, която ще включва цели осем ядра.

Въпреки внушителния им брой всички те ще работят на доста скромна тактова честота от 1.6GHz. Това обаче ще гарантира изключително ниско ниво на енергийно потребление, което означава не само ефективност, но и значително по-ниска работна температура.

Основания за притеснение тук обаче е фактът, че на фона на масовите в момента десктоп микропроцесори Jaguar изглежда, меко казано, посредствено. Особено ако го сравним с Intel Core i5/i7 чиповете от последна генерация. За осемядрени чудовища от ранга на Xeon серията няма да говорим въобще.

Какво и по какъв начин смятат да изстискат от подобен посредствен чип Sony не е много ясно - само бъдещето ще покаже това.

Вероятно инженерите на компанията разчитат да компенсират липсата на микропроцесорна мощ с графична сила. Видео подсистемата на PS4 ще използва Radeon базиран чип, включващ 18 процесорни клъстера с по 64 ядра всеки. Това звучи доста внушително и определено може да компенсира сравнително слабия централен процесор на конзолата.


Възможностите
На конзолите от следващо поколение се разчита до голяма степен да отъпчат пътя за Ultra HD резолюциите, така както отиващите си PS3 и Xbox 360 изиграха ключова роля за утвърждаване на Full HD стандарта, доминиращ днес.

Несъмнено PS4 ще предлага някаква възможност за възпроизвеждане на 4K изходен видеосигнал, но да се очаква от нея да предложи истинско, пълноценно 4К гейминг преживяване, е доста нереалистично. Не и със споменатия вече хардуер на борда, крайно недостатъчен да осигури магическите 60 кадъра в секунда при UHD резолюция.

Да не забравяме все пак, че старият PS3 и досега предлага едва шепа истински Full HD заглавия - повечето конзолни игри днес масово използват 720р стандарта.
 
Евентуално Sony биха могли да предложат някакво ниво на Full HD към 4К конверсия в реално време и със сигурност ще включат опция за 4К видео възпроизвеждане в PS4. Така че поне гледането на 4К филми с нейна помощ е гарантирано.

Друга екстра, която почти сигурно PS4 ще наследи от предшественика си, ще е поддръжката на системата за управление с жестове (PS Eye камерата и PS Move контролера). Хубаво от страна на Sony ще е да предложат и малко повече и по-оригинални заглавия, които да се възползват от тази система.

Цената
Макар и не най-значимият фактор, тя определено ще играе ключова роля за популярността на бъдещата конзола. Nintendo доказаха с Wii, че хардуерът не е всичко и една по-скромна от гледна точка на технически спецификации, но евтина и достъпна система може да се окаже по-впечатляващ пазарен бестселър от игрална платформа с показателите на суперкомпютър (PS3 навремето).

Така че спекулациите, гравитиращи около магическите 400 долара стартова цена, може да се окажат и достоверни в крайна сметка - особено предвид сравнително скромния и стандартен РС хардуер, на който PS4 явно ще разчита (в рязък контраст с уникалния Cell процесор, използван от PS3, създаден специално за нея, и за разработката на който Sony изхарчиха солидна сума).

Сподели.