Книга на седмицата: "Крадци на лебеди" на Елизабет Костова

Pinterest LinkedIn +

Новият роман на американската авторка е увлекателна история за кризата и лудостта на изкуството и таланта, чиято сила има способността както да разрушава, така и да създава живот...

Ако приемем, че творецът се познава по второто произведение, то романът, последвал най-касовия дебют в американската литература ("Историкът“ измества дори Дан Браун от бестселър класациите ), е написан от особено старателен автор.

"Крадци на лебеди“ впечатлява с детайлното проучване на материята, с която се занимава – изящното изкуство в него е претворено толкова ярко от словесното, че образите, които авторката създава, често са по-живи от реалните картини.

Персонажите също се къпят в безкрайни живи описания и, подобно на въображаемите картини, това се случва през погледа на някой разказвач.

Отправната точка на романа е нападението на картина в Националната галерия на Вашингтон, претворяваща мита за Леда и лебеда. Към нея с нож неочаквано посяга Робърт Оливър - един от най-талантливите и утвърдени съвременни американски художници.

След като е арестуван, случаят му е поверен на психиатъра Андрю Марлоу, който също се занимава с рисуване, известен е с успешната си работа с творци в криза, както и с умението да накара "и камък да заговори“.

Това обаче не му се отдава с новия пациент – депресиран, чудат и вманиачен по непознат женски образ, Робърт запазва мълчание за цяла година. През това време лекуващият му психиатър търси начин да му помогне да излезе от клиниката и кризата, нарушавайки куп лекарски правила с лекотата, с която пациентът му рисува гениални платна.

Робърт Оливър е скициран от разказите за него на бившата му съпруга, любовницата, колегите, с които Марлоу се среща.

Междувременно действието се движи в няколко исторически периода и в ненужно разточителни 600 страници следим настоящето на психиатъра, миналото на Оливър и още по-далечното минало на живота на двама от първите импресионисти – талантливата Беатрис дьо Клервал и нейния чичо.

Във времето на бързата литература обемът на книгата може да изплаши мнозина. Онези, които не смятат, че размерът има значение пък ще останат доволни от четивността на романа.

"Крадци на лебеди“ е увлекателна история за кризата и лудостта на изкуството и таланта, чиято сила има способността както да разрушава, така и да създава живот...

"Крадци на лебеди" се издава от Сиела.

Автор: Елена Пенева, [email protected]

Нашата първа Книга на седмицата -

Илюстрована биография на Джони Деп

спечели Йоанна Ранева от София.

Сподели.