Неизвестен хакер проби e-mail системата на Пентагона миналата сряда, което доведе до принудителното изключване на над 1500 компютъра. В сградата се помещава Министерството на отбраната на САЩ, както и огромна част от военната администрация на държавата и секретни документи.
Официални правителствени източници побързаха да се оправдаят, че ежедневно отблъскват стотици подобни опити за проникване в компютърната система. Според тях случилото се по никакъв начин не застрашава националната сигурност, тъй като разбитите пощи не са съдържали класифицирана информация. Въпреки това всяко подобно събитие е тежък удар върху престижа на министерството и поставя под въпрос запазването на щатските военни тайни.За самоличността на мистериозния нарушител няма данни. Спекулации приписват атаката на хакери, които търсят силни усещания, както и на различни радикални групировки. Намесата на транс-национални агенти тип наемници и разузнаванията на държави, които желаят дестабилизацията на САЩ, засега също не е изключена. До този момент никоя организация или индивид не са поели официално отговорност за инцидента.
Не е уточнено също така дали кибер-терористът е имал възможност да прочете съдържанието на електронните пощи, които е блокирал. Пентагонът отказва коментар за точния вид на нападението, като е заявено, че се вземат "множество предпазни мерки", за да не бъде осъществен повторно подобен пробив в системата за сигурност. Запитан дали личният му е-mail е засегнат от саботажа, министърът на отбраната Робърт Гейтс (Robert Gates) кратко отговори, че не използва електронна поща, тъй като не е човек на високите технологии.
Структурите на американската военна администрация не попадат за пръви път под ударите на компютърните каубои. Мащабен скандал гръмна още през далечната 1995 г., когато са отчетени близо 250 000 хиляди хакерски атаки само за една година. За периода 2005-2006 друга отбранителна агенция – Министерството на националната сигурност (Department of Homeland Security) - е претърпяло близо 844 инцидента свързани с компютърен пробив в сигурността. Като най-честа причина за подобни издънки се посочват пропуски в сайта на министерството, терминали, заразени с троянски коне и вируси, както и пращането на секретни електронни писма по необезопасени мрежи.