Каквото и да си говорим за миналото, нещата тогава поне бяха далеч по-прости. Човек имаше, в най-добрия случай, един телевизор и един телефон (стационарен). Беше абсолютно невъзможно да събориш случайно телевизора, защото тежи повече от теб. Да загубиш телефона си пък беше просто невероятно – вързан е с кабел за стената, къде може да отиде?
Сега е друго. В домовете си сме обградени от екраните на поне няколко устройства – смартфони, таблети, умни часовници и какво ли още не. Загасим ли лампата, апартаментът заприличва на космически кораб с всевъзможните светлинни индикатори по различните джаджи. А да загубиш телефона си някъде сред покъщнината се превърна в елементарен факт от ежедневието.
Разбира се, да се върнем към старото време е както невъзможно, така и нежелателно – като теглим чертата, сега сме си къде-къде по-добре. Но се появиха нови дразнители, срещу които да се борим – като споменатото преди малко губене на дребни хай-тек и не чак толкова хай-тек предмети. Именно миниатюризацията е както наш основен враг, така и пръв приятел в тази борба!
Преди, ако сте искали да намерите, да кажем, ключовете си с помощта на технологиите, най-доброто, което сте можели да направите, е било да вържете за тях една радиостанция и да се надявате, че ще се научат да говорят. Сега можете просто да използвате малката джаджа Kensington Proximo Key Fob (цена 69 лв.) – удобен ключодържател, който освен това служи и като локатор.
Идеята е наистина проста – свържете джаджата за смартфона си (безжично), както и към ключовете си (физически). След това с помощта на едното лесно ще можете да откриете другото – наистина затворен кръг. Да кажем, че не можете да намерите телефона си – с едно натискане на единствения бутон върху Kensington Proximo ще го накарате да зазвъни, дори принципно да е включен на тих режим.
Обратната ситуация също е валидна – ако телефонът ви е подръка, но някъде сте забутали ключовете, през специално приложение можете да ги локализирате лесно. Системата помни последното място, където се е намирал предметът, за който е закачен ключодържателят. Тази мярка работи и на автопилот – ако двете устройства (смартфонът и Proximo) се отдалечат прекалено много едно от друго, алармата се задейства, което може да се окаже много ценно в случай на кражба, например.
Kensington Proximo е с доста приятен външен вид и няма да пречи, когато е поставен в джоба ви. Батерията му издържа до шест месеца, работи с повечето съвременни смартфони. Като цяло, ако по природа сте си отвеяни, това устройство е истинско спасение – цената му е нищожна спрямо тази на телефона, който бихте спасили.
Купи Kensington Proximo Key Fob ТУК