В България Хелоуийн (Halloween) неправилно е превеждан като "Денят на Вси Светии". Всъщност, в западния свят "Денят на Вси Светии" (All Hallows Day) се празнува на 1 ноември. Хелоуийн идва от All Hallows Even – Навечерието на "Деня на Вси светии" (на староанглийски думата за навечерие "eve" се изписва "even").
Какво е?
Добър повод за веселие, поднесен в уникална страховито-весела опаковка. По традиция на този ден децата, живеещи малко по на запад от нас, обличат костюми на адски изчадия от всякакъв вид и калибър и тръгват по къщите с репликата "trick or treat" (номер или почерпка). Идеята е, че ако домакините не ги почерпят с лакомства, хлапетата са в пълното си право да им скроят някакъв мръсен номер.
Освен с подобен вид забавления за малолетни, празникът се свързва с емблематичните тиквени фенери, организирани маскаради, палене на огньове, туристически посещения на "обитавани от духове локации", четене на страшни истории и гледане на страшни филми.
Последното е нещо като традиция за киноразпространителите, които неизменно си запазват някоя хорър премиера за Хелоуийн. Така например, всички части (до тук – пет) на популярния филм на ужасите "Saw" винаги са излизали на екран на 31 октомври.
Откъде произхожда?
Келтите празнували на съответната дата своята Нова Година, наречена Самхейн (Samhain) – денят, в който прибирали последната си реколта. Те вярвали, че на този ден всички прегради между световете на живите и мъртвите падат и духовете и демоните могат свободно да преминават в нашия свят в търсене на жертви. За да се предпазят от злите изчадия, хората гасели огньовете в къщите си и се обличали възможно най-страшно – с различни животински кожи, за да уплашат привиденията.
Освен това, оставяли храна пред праговете си, за да могат злите сили да преядат и да се откажат от идеята да влизат в домовете им. Самите жители на селищата се събирали около общ огън, запален от жреците, където – освен че се веселели порядъчно – правели предсказания за идната година. В края на нощта всеки взимал главня от огъня и палел наново огнището в собствения си дом.
Самхейн се сдобил с името Хелоуийн през 853 г., когато папа Бонифаций IV обявил 1 ноември за ден на Вси Светии – празник в прослава на всички християнски светци и мъченици. Така Самхейн се озовал в навечерието на въпросния празник.
Римляните приели част от келтските Самхейнски практики в честването на свой много важен октомврийски празник – денят на Помона, богинята на плодовете и дърветата. Символът на Помона бил ябълка, което обяснява и съвременната традиция на Хелоуийн да се връзва ябълка на конец от тавана.
Празникът бил пренесен на американска земя през 1840 г. от ирландските емигранти и към маскирането и паленето на огньове била добавена и идеята да се просят сладкиши по домовете. Последното не идва от келтите, а от стар християнски празник, честван на 2 ноември.
На този ден хората обикаляли из съответното селище и събирали приготвяните за празника питки със стафиди. Колкото повече питки получавали, толкова повече молитви обещавали да кажат за мъртвите роднини на дарителите. По онова време се вярвало, че душите на умрелите попадали в Чистилището за неприятно дълго време и молитвите за тях улеснявали пренасочването им към Рая.
Къде се празнува?
Освен в САЩ, Хелоуийн е популярен празник в Канада, Ирландия, Пуерто Рико, Япония, Нова Зеландия, Великобритания и големи части от Австралия. В Швеция Денят на Вси светии е официален празник и неработен ден, който обаче не е фиксиран на конкретна дата – чества се в първата неделя от ноември.
Интересни факти!
Тиквеният фенер се нарича Jack-o-Lantern (Фенерът Джак). Името му идва от легендата за ирландския пияница и развратник Джак, който успява да надхитри Сатаната. Джак лъже Рогатия да се покатери на едно високо дърво и след това издълбава кръстен знак в кората му, за да не може Властелинът на Ада да слезе, преди да изпълни условията му. Джак си пожелава дълголетие.
След изтичането на подарените му години и закономерната му смърт обаче, не го приемат в Рая (защото е пияница и развратник, както беше отбелязано), но Сатаната твърдо отказва да го пусне и в Ада. На прага на селенията си Лукавият му връчва изработен от издълбана ряпа със свещ в нея фенер, с който Джак да си свети в мрака на отвъдното. При пренасянето на Хелоуийн на американска земя ряпата от ирландските традиции е заменена с тиква, защото в Щатите репите не били чак толкова често срещани.
В Латинска Америка и Испания в началото на ноември се празнува Денят на мъртвите (Los Dias de los Muertos). 31 октомври е Денят на мъртвите деца, а на 1 ноември е Денят на мъртвите възрастни. Хората вярват, че през тези дни починалите се връщат в света на живите и за това всички се обличат в зловещи костюми на зомбита и скелети, за да могат надигналите се от гробовете си мъртъвци да се слеят с тълпата и да не се чувстват неудобно, заради разложения си вид.
Гай Фоукс, известният английски бунтовник, който искал да взриви Парламента (увековечен индиректно в стилния фантастичен трилър "V като Вендета" бил екзекутиран на 5 ноември 1606 г. Понеже Фоукс бил член на католически заговор срещу протестантския крал Джеймс, което го прави един вид светец, в Англия някои от традициите, свързвани с Хелоуийн, започват да се провеждат на 5 ноември.
В България православната църква отбелязва празника на Вси Светии в началото на лятото – в първата седмица след Петдесетницата (на петия ден след Великден). На българския празник Сирни Заговезни (обозначаващ началото на зимата) пък се изпълняват много от хелоуийнските езически традиции, сред които "ламкането", паленето и прескачане на огньове и обличането в зловещи костюми, за да бъдат уплашени злите сили (да, точно така – кукерите).
Текст: Александър Бакалов