Как да намалим хранителните отпадъци

Pinterest LinkedIn +

Усещаш ли вина, когато откриеш, че кутията в задната част на хладилника, в която преди имаше храна, вече съдържа извънземни форми на живот и трябва да бъде изхвърлена? Виж няколко прости съвета, които ще ти помогнат да намалиш количеството на храната, която отива в коша!

1. Пренаредете хладилниците си.

Знаете ли, че отделните части на хладилника ви са създадени за съхранението на различни видове храни? Разберете как да подреждате храната си според предназначението на отделните части на вашия личен хладилник, за да запазите продуктите си в годно състояние за по-дълго време!

2.  Сроковете на годност са ориентировъчни.

Въпреки че е препоръчително да ги спазвате, сроковете на годност на почти всички продукти са приблизителни. Много храни могат да бъдат използвани и след изтичане на срока на годност, посочен на опаковката, при правилно съхранение. И въпреки това, ако се съмнявате, че даден продукт е негоден за употреба - НЕ рискувайте!

3.  Подредете хладилника си отново!

Сложили сте всичко на правилния рафт и правилното отделение? Сега вижте на кой продукт първи ще му изтече срокът за годност и го сложете най-отпред. Нека това се превърне във ваш навик. Като виждате храната, която ще се развали най-скоро, с всяко отваряне на хладилника ще може да планувате по-лесно какво да сготвите или хапнете и ще избегнете развалянето ѝ.

4. Разгледайте някои нови рецепти с продуктите, които имате.

Когато планувате какво да сготвите, направете си списък с храните, които ще се развалят най-скоро и потърсете нови или стари рецепти, които да изпълните с тях. Използвайте интернет, ако нямате някоя от старите готварски книга на баба ви! Вече има достатъчно много сайтове и мобилни приложения, където може да въведете наличните продукти и те ще ви насочат към ястия, които може да приготвите с тях!

5. Когато се храните навън, споделете ястието си с приятел!

Често се случва ястието, което сте си поръчали в ресторанта да ви дойде в повече и да остане количество, което ще бъде изхвърлено. Следващият път може да поръчате общи порции с хората, които са с вас, свеждайки количеството на неизядената храна до минимум!

6. Използвайте остатъците от предишни хранения.

Независимо дали става дума за голяма порция в ресторант, от която сте си взели за вкъщи, или остатък от вчерашната вечеря, използвайте каквото е останало за следващи хранения. Може да претоплите храната или да комбинирате останалите продукти и да приготвите изцяло ново ядене. Така например задушените зеленчуци от снощната вечеря биха станали страхотна гарнитура към остатъците от барбекюто.

 7. Направете си хранителен план.

Събота и неделя, или когато имате време през седмицата, запишете какво планирате да готвите следващите няколко дни. Така ще улесните пазаруването си и ще можете да използвате пълноценно хранителните продукти. При направата на хранителния план също така е важно да вземете предвид и наличните продукти в хладилника ви, а с най-голям приоритет ще са тези, чийто срок на годност изтича скоро.

8. Направете си списък за пазаруване

Имате навика да забравяте продукти, от които имате нужда, или купувате неща, от които вече имате налични? Правете си списък за пазаруване предварително, за да избегнете ненужните покупки и да не се разхождате излишно до магазина.

9. Направете дарение.

Един път в месеца е добре да направите цялостен оглед на нещата, които имате, не само в хладилника, но и в килера/мазето си. Проверете сроковете на годност и ако има продукти, на които той изтича скоро и осъзнавате, че няма да може да ги използвате, преди да се развалят, направете дарение на някой център, организация или на човек, който знаете, че има нужда от тях.

10. Не прекалявайте с храната.

Хапвайки последното парченце от пастата, въпреки че вече ви идва прекалено много, само и единствено, за да не я изхвърлите, е горе-долу равносилно на това да я метнете в коша. Не прекалявайте с количествата и помнете, че оставянето на последните няколко залъка за по-късно през деня или седмицата е по-добрият вариант в почти всички случаи.

Разбира се, дори с най-добри намерения, понякога се налага да изхвърляме храна. Важното е да полагаме усилия това да се случва колкото се може по-рядко!
Какво правите вие, за да намалите количеството на изхвърляната храна в дома си? Ще се радвам да чуя и вашите предложения и коментари!

Сподели.