Жените в криминалната литература, или 3 романа, които не бива да пропускате

Pinterest LinkedIn +

Дамите, които пишат трилъри, отдавна не отстъпват на колегите си мъже. Спокойно можем да кажем същото и за техните героини. Следващите три романа са перфектното съчетание от майсторска криминална интрига, ярки персонажи и неочаквани обрати.

"Лупита обичаше да глади" на Лаура Ескивел

Лаура ЕскивелЕдно от най-ярките имена в латиноамериканската литература, Лаура Ескивел винаги успява да изненада читателите си. "Лупита обичаше да глади" не прави изключение, защото, въпреки малко подвеждащото заглавие, този път не ви очаква любовна история, нито пък кулинарни изкушения, а един изненадващо различен полицейски роман.

Лупита е безстрашна полицайка с остър ум, съмнително минало, невзрачна външност, изумително много недостатъци, изострено чувство за ред и справедливост и цял куп проблеми. Като начало става свидетел на необяснимо политическо убийство. Лупита е готова на всичко, за да го разреши.

Гладенето е просто начин да разтовари след дълъг ден и да събере мислите си. Дейност, в която полицайката влага същата педантичност, каквато и в работата си. Докъде ще я отведе упоритостта ѝ и как един истински антигерой успява да спечели любовта на читателите си именно с вътрешните си противоречия и несъвършенства?

С характерното си остроумие и неочаквано черно чувство за хумор Лаура Ескивел ни разказва за проблемите на съвременно Мексико (а и на целия модерен свят), като превръща "Лупита обичаше да глади" в нещо много повече от обикновен трилър.

"Кучешки дни" на Алисия Хименес Бартлет 

Алисия Хименес БартлетКогато през деветдесетте години Алисия Хименес Бартлет създава образа на инспектор Петра Деликадо, тя поставя началото на една изключително успешна поредица романи и се утвърждава като една от най-популярните и обичани криминални авторки в Испания. 

Една от основните причина за успеха на поредицата е именно нетрадиционният основен персонаж, защото Петра Деликадо освен изключително остър ум притежава и доста особен характер. Не само държи личният и професионалният ѝ живот да не се смесват по никакъв начин, но и не е особено амбициозна. Последното съвсем не означава, че не е отдадена на работата си.

В "Кучешки дни" на Деликадо и помощник-инспектор Фермин Гарсон е възложен един привидно банален случай. Неизвестен мъж е пребит, а те трябва да открият нападателя, причината и самоличността на пострадалия. Само че той умира, без да дойде в съзнание след побоя, а единственият му близък се оказва едно улично куче.

Двойката детективи се впуска в разследване, което ще ги отведе до неочаквани разкрития, а майсторската криминална интрига, която заплита авторката, ще спечели не само феновете на жанра, но и всички читатели, които обичат кучета.

"Дар за бурята" на Долорес Редондо

Долорес РедондоИнспектор Амая Саласар изобщо не прилича на повечето детективи от романи. Не само защото е жена, а и защото е привлекателна, умна, няма вредни навици, няма странни особености и по никаква причина не бихме могли да я наречем антигерой. 

Миналото ѝ обаче е пълно с мрачни събития, които правят избора ѝ на професия повече от обясним. Освен това често се сблъсква с пренебрежително отношение, защото е жена, но е успяла да си изгради авторитет сред колегите си и да докаже, че е отличен лидер.

Трилогията за инспектор Саласар прави Долорес Редондо световноизвестна и постига триумф, сравним само с успеха на романите на Карлос Руис Сафон. През 2015 година Редондо оглавява класацията за най-продаван автор на трилъри в Испания. След излизането на трилогията броят на туристите в долината на река Бастан, където се развива действието в книгите, се е увеличил значително.

"Дар за бурята" е мрачният, логичен и едновременно с това непредвидим финал на поредицата. Нестандартните методи на инспектор Саласар ще ѝ помогнат да подреди сложния пъзел от няколко привидно несвързани помежду си случаи и ще стигне до истинския източник на зловещите събития в долината на река Бастан.

Сподели.