Иван Динев - Устата издаде третия си студиен албум "Face to face". В него отново е заложил на експериментално звучене и визия, както и на неизменните дуети.
Освен със Софи Маринова, в новия албум Устата си партнира и с Галена, Лора Владова и Mike Fresh от групата 2 4 Family.
Малко преди съвместното му турне с Комиците, Avtora.com се срещна с Устата, за да поговорим за тенденциите в поп музиката и компромисите, които един артист прави.
Avtora.com: Здравей, какво ново се случва около теб?
Иван Динев - Устата: Новото е, че най-накрая ще се опитам да си отделя време за почивка, макар че имам ангажименти по излизането на новия албум. Нямам търпение да мине първата седмица - точно както продуцентите следят бокс офиса в САЩ - чакам да видя какви са резултатите от продажбите му. Това, което правя в момента е доста интересен експеримент - пускам албум в една пикова точка, в която имам четири актуални клипа, които се въртят едновременно в две от най-гледаните музикални телевизии. А пък "Мале, мале" в момента е убийствен летен хит.
.: Беше казал, че песента "Мале, мале" е "едно иронично подхвърляне към ретро фолка от средата на 90-те". Защо беше нужно това?
Устата: Фолка модулира и постоянно взима нов облик - диско, кючек, чалга. Сега в момента прилича повече на поп музика, но има едно завръщане към ретро фолка. И аз реших да направя едно съвременно парче точно по такъв начин. Стори ми се добра идеята, защото "Мале, мале" е подчинена на една стара циганска мелодия, която чух случайно от диджей Шантел. Използвал съм негов семпъл, който всъщност е пресвирен и доразвит от Гъмзата. Този интернационален диджей събира музика от Балканите и прави проект, който представя много успешно в Европа. Германия е полудяла по неговите компилации. Но това в България ще стане популярно след половин, една година.
"България има нужда от добри продуценти"
Снимка: Avtora.com
.: В такъв случай смяташ ли, че парчетата, които правиш в момента биха могли да бъдат по-популярни извън България?
Устата: Народната ни музика винаги е била много популярна извън България, но ако говорим за мен, амбициите ми не са толкова лични. Ако искам да изкарам нещо навън, то ще е като продуцент.
.: Това конкретна идея ли е или говориш хипотетично?
Устата: Да речем, че е идея. Смятам, че източния пазар се отваря все повече и по-добре. Виждаме инвазията на чуждите музикални телевизии в България. Десислава участва на раздаването на гръцки музикални награди - това е хубаво. В Гърция ситуацията с музикалната сцена е доста добра, ако ние тук сме на 50% колкото тях, то това би било чудесно.
.: Мислиш ли, че това създава един "по-зрав" шоубизнес в България?
Устата: Разбира се. Много хора казват, че поп музиката в момента е в абсолютен застой, че първоначалният бум през 2000-2001 година вече приключи. Аз смятам обаче, че в момента просто се случва едно отсяване - ще остане качествената музика, повлияна от риалити форматитеи от мощни спонсори. Музиката ще продължи да се развива - аз съм оптимист. Обаче е важно да се появят и сериозни продуценти. Тогава ще се оправи и българския шоубизнес - когато подписвайки договор с изпълнителя, продуцента не гледа да го прецака. В САЩ продуцентите влагат средства в един артист, за да могат да си върнат поне пет пъти вложеното и така всички да са доволни. А в България се подписват зверски договори, които ощетяват изпълнителите, в тях не се инвестира и в един момент просто ги оставят да се оправяш. Ако не се оправиш, просто спираш да се занимаваш с музика. В България нямаме истински продуценти, но имаме много добри изпълнители.
"Вече не съм рапър, а просто артист"
Снимка: Avtora.com
.: Ти си изпълнител, който доста експериментира с имиджа си - имиджа или музиката продава днес в България?
Устата: По принцип имиджа е голяма част от образа на един изпълнител. Да вземем за пример Алисия - в продължение на година основното нещо, с което тя присъстваше в медиите беше Валери Божинов, детето им и бижутата, които си е купила. Сега издава албум и може би ще продаде доста бройки - но хората ще си го купят от любопитство, а не защото в момента тя е голяма звезда. Тези, които я следваха, когато беше звезда, вече я задминаха с много голяма скорост. Друг пример - Тони Стораро. Прави убийствени хитове, но няма хубави клипове. Така че всичко е свързано, ако можеш да съчетаеш имидж и музика, това е перфектния вариант. Като Азис например - много малко хора могат да бъдат като него, но пазара има нужда от точно такива образи, които да съчетават имидж, глас и хубави песни.
.: Все още не се е променила културата на българските потребители и всички продължават да си свалят безплатно музика от интернет. Печели ли се днес от издаването на албуми?
Устата: Точно за това заедно с издателите и разпространителите от Съни мюзик решихме да направим експеримент - албумът ми "Face to face" ще се продава първите две седмици на цена от 5 лв. Първоначалните копия са 12 000, ще видим как ще тръгнат продажбите и може да направим още копия. След тези две седмици цената ще е 10 лв. Това е доста голям тираж, повечето артисти в момента се ограничават в 1000 бройки тираж с цена от 12 лв. примерно. Ако си продуцент трябва да избереш правилния ход, да не се страхуваш да рискуваш, да експериментираш.
Онзи ден спрях при един човек, който продава касети на магистралата. Попитах го директно - "как купуват хората и какво да направя, за да върви албума?". Той каза така: "Когато един албум е евтин, хората го купуват без да искат да чуват първа, втора, пета, седма песен". Ако ниската цена би могла да възпита хората да купуват, то тогава значи, че цените на албумите трябва да паднат. Ако се окаже сега, че цената няма такова голямо значение, то тогава няма нужда да се смъкват.
.: Чувстваш ли се рапър все още?
Устата: Не, вече съм артист.
.: Разбрах, че твои бивши, в такъв случай, колеги - рапъри, са доста ядосани, че си заел дуетната ниша с фолк звездите и за тях не били останали певици за дуети. Какво мислиш за това?
Устата: За тяхно утешение ще кажа, че за новия албум имах предложение за още два дуета с две фолк звезди, които са много големи и актуални звезди, но ги отказах.
.: Защо ги отказа?
Устата: Защото няма смисъл. Аз съм си изработил стратегия и искам да се обособя като самостоятелен изпълнител. Като правя дуети със Софи, това е защото сме един добър тандем с нея. Имаме много добра концертна дейност и когато хората имат нужда от нас, правим дуети. Това е. Най-хубавото от всичко е, че моите дуети са по-успешни от другите дуети с рапъри.
"Имам уникалния късмет нито един диджей да не може да отиде на работа без поне една моя песен"
Снимка: Avtora.com
.: Представял ли си си преди години, когато изпя първото си парче "Да не ми прилича на...", че музикалната ти кариера ще стигне до тук?
Устата: Този, който мисли правилно, още тогава ще е разбрал, че от човек, който рапира върху руска детска песничка, може да се очаква всичко.
.: Сега рапираш въху фолк парчета, така че не се знае какво да очакваме от теб след няколко години?
Устата: О, да, сега подготвям нещо уникално, но не мога да кажа все още какво е. Този път ще затворя устите на музикантите. Ще предложа такъв продукт, който ще хвърли в тъч всички. Както скрих шапката с "Мале, мале", сега ще затворя устите на всички!
Някой път правя нещата само за мое удоволствие. Въпреки, че знам, че нещо няма да ми донесе толкова голяма печалба, все пак го правя. Въпреки че знам, че ако запиша нов дует със Софи Маринова, хората ще го харесат веднага и ще стане хит. Докато, ако запиша нещо стойностно като "Пустото лудо и младо" примерно, хората ще го харесат, но естествено няма да стане хит, който ще се запее по дискотеките. Но го правя и за лично удоволствие. Както и това, че в момента мисля да помогна на една млада хип-хоп група. Искам да финансирам и издам албума им, но не искам по никакъв начин хората да разберат, че аз съм им подал ръка. Аз все още слушам предимно хип-хоп, въпреки че правя такива експерименти. Но всеки експериментира - ето например Snoop Dogg, който идва в България на 18 септември, защо записва кънтри парчета? Защото му е гот да експериментира...
.: Като спомена Snoop Dogg, искаш ли да направиш дует с някой световноизвестен рапър? Ето Мишо Шамара например, успя да се договори и направи готини парчета с DragOn, с Crucial Conflict.
Устата: Ако кажа, че не искам, ще излъжа. Но това не е най-важното сега, защото все още тук, в България, хората не са готови да го оценят. Шамара го разбирам - за него това е голям успех, станаха много яки парчета, но като че ли той ги направи за собствено удовлетворение. За мен това не е важно сега.
.: Какво ново да очакваме от теб?
Устата: Работя с режисьора Ники Нанков от много време, сега предстои да експериментираме с визията на клиповете. Искам да направя клип като филм. Връзката между режисьор и изпълнител трябва да бъде двустранна. Ако я няма, ако няма и хъс, тогава всичко звучи еднообразно. От тук нататък ще експериментирам много с видеото. А през лятото ще гледам да си почина малко, защото това лято имам уникалния късмет нито един диджей да не може да отиде на работа без поне една моя песен.
.: Правил ли си компромиси - с музиката, със себе си?
Устата: О, постоянно правя компромиси. Това е част от играта. Ето и в последния албум ми се наложи да направя компромис с едни бек вокали, които много исках да запазя, но не стана. Основните ми компромиси са свързани с това, че трябва да избирам между това да мисля като продуцент или да мисля като артист. Тоест, да мисля емоционално или практично. Аз избрах практичното и до тук съм на прав път.
За Avtora.com интервюто взе Елена Георгиева