На официална пресконференция доц. Александър Янакиев представи проект за прехвърлянето на българското архивно, музикално, аудио и видео наследство в дигитален формат БААРТИ - "Български арт архиви, ресурси и технологии на изследване".
БААРТИ е система от няколко проекта. В основата на БААРТИ стои създаването на огромна база данни, съдържаща архивното и фолклорно наследство на България - книги, вестници, документи, песни, записи и др. Доц. Янакиев нарече БААРТИ "Google за българска култура".Доц. Александър Янакиев води презентацията на БААРТИ в конферентната зала на БТА. Снимка: Avtora.com
Първоначално системата ще е достъпна само за работещите в академията научни работници, а нейна олекотена версия (с непълен достъп) ще бъде пусната и официално в интернет пространството. По този начин всеки ще има бърз и лесен достъп до хиляди документи и материали, като в същото време самите материали ще бъдат по-добре запазвани.
Най-интересната част в проекта на БААРТИ е уникалният грамофон, четящ безконтактно грамофонни плочи. Модерната технология използва силни лазери, за да възпроизведе звук от остарелите информационни носители, предпазвайки ги от допълнително надраскване. Освен това лазерите са много по-силни от стандартните игли, използвани в аналоговите грамофони, което позволява да се извлече информация от силно повредени или замърсени записи, дори от счупени плочи, от които липсват парчета.
Дигитализиране на плоча. Снимка: БААРТИ
Преди записа, всяка плоча минава през система за почистване, реставрираща записа дори от безвъзвратно повредени носители. Записите в електронен вариант на БААРТИ ще бъдат дигитално дообработени от звукорежисьора на института.
В момента БААРТИ разполага с архив от над 1500 записа, сред които фолклор, естрада и записи на радио и ТВ предавания. А оборудването, използвано за дигитализирането на записите, е уникално за Балканския полуостров.