Икономическата криза, или кой е най-големият страх на европейците

Pinterest LinkedIn +

82% от европейците посочват икономическата криза и нейните последствия като най-големия си страх. Това сочат резултатите от анкета, проведена от GfK за National Geographic Channel в интернет. Участниците в нея са на възраст между 18 и 49 години от Испания, Португалия, Франция, Италия, Германия, Великобритания, Холандия, Дания, Норвегия, Финландия, Естония, Полша, Русия, Гърция, Турция и България. Анкетата разкрива ясно разликите между заключенията и мненията в Северна и Южна Европа.

Резултатите са недвусмислени. Ако има нещо, което тревожи всички жители на континента, това е икономическата криза (над 82% от участниците я споменават). 

Другите страхове са свързани с безработицата (37%), глобална катастрофа (29%), банкрут (26%), влошаване на благосъстоянието (27%), намаляване на пенсиите (23%) и тероризъм (22%). Страхът от тероризъм е много по-голям в Норвегия, Русия, Великобритания и Турция, отколкото в Южна Европа.

Независимо че гражданите на всички държави, включени в анкетата, се страхуват от последствията от рецесията, опасенията са много по-големи в Испания, цяла Южна Европа и Великобритания, отколкото в скандинавските страни, България и Русия.

Освен това половината европейци твърдят, че биха живели различно, ако знаеха, че предстои глобална катастрофа, а 32% споделят, че биха се подготвили за евентуален катаклизъм, като се преместят в провинцията, за да отглеждат сами храната си. 

В този раздел от анкетата 25.9% твърдят, че ако предстои катастрофа, биха яли каквото пожелаят, а 24.9% признават, че биха правили повече секс. Същият процент участници твърдят, че биха спрели да работят. Само 25% мислят, че не биха променили нищо. 68 процента от българите са готови да емигрират при подобна ситуация и само 0.6% биха търсили упование в някаква религия.

Резултатите от проучването показват нещо, което вече се среща често при подобен тип анкети: липсата на доверие на гражданите в държавни, международни, политически и икономически институции. Освен това, 61% от анкетираните твърдят, че в случай на икономическа катастрофа или природно бедствие, биха се доверили единствено на себе си, за разлика от 36%, които казват, че биха вярвали на полицията или военните, а 24% биха се доверили на неправителствени организации. Църквата е предпочитана само от 13% от анкетираните, а политическите партии, които явно губят доверието на европейското общество – от 3.2%. 77% от българите биха разчитали единствено на себе си, а едва 2% - на политическите сили в страната. И ако безработицата е най-плашеща за българите, то законът е този, от който се страхуват най-малко граждани – 1.8 %.

49.4% пък смятат, че в случай на икономическа катастрофа или природно бедствие, Германия е най-сигурната държава в Европа, следвана от Норвегия и Великобритания.

Сподели.