IFPI засилва борбата срещу незаконния обмен на файлове

Pinterest LinkedIn +

Лондон, октомври, 2004г. – Музикалната индустрия обяви засилване на своята кампания срещу незаконния обмен на файлове, започвайки 459 съдебни процедури срещу музикални “ъплоудъри”, като за първи път кампанията е насочена и към двата най-големи музикални пазара в Европа – Великобритания и Франция.

IFPI (Международна федерация на звукозаписната индустрия), която обяви това от името на музикалната индустрия по целия свят, предупреди, че кампанията ще продължи да се разпростира и в следващите месеци ще обхване и други държави.

Тя се обръна към музикалните фенове с призив да купуват легално музика онлайн вместо да поемат риска от съдебни последици заради незаконен обмен на файлове. В момента съществуват повече от 100 легални музикални онлайн сайта в Европа, като те общо предлагат над едни милион музикални парчета.

Акцията е най-голямата вълна от процеси, които ще бъдат започнати извън Съединените щати, след като през месец март 2004г. индустрията в Европа започна да завежда дела срещу незаконния обмен на файлове. С това общият брой на заведените дела в Европа достига повече от 650 в шест държави.

Освен във Великобритания и Франция, нови съдебни процеси ще бъдат заведени в Италия, Дания, Германия, като за първи път кампанията достига и до Австрия.

Делата, включващи наказателни и граждански искове, са насочени срещу “ъплоудъри” – лица, които са обвинени за качването на стотици защитени от авторски права песни в интернет мрежите за обмен на файлове, като ги предлагат на хиляди или милиони хора по целия свят без да имат разершение от носителите на авторските права. Обвиняемите вероятно ще трябва да платят компенсации на средна стойност няколко хиляди евро.

В държави, в които делата са започнали, ъплоудърите, които са установени вече плащат обезщетения. В резултат на процесите, започнати през март, до момента повече от 80 души в Германия и Дания са направили индивидуални плащания, достигащи до 13 000 евро.

Най-мащабната услуга за обмен на файлове се предлага от KaZaA, при която след началото на съдебното преследване от страна на индустрията вече се наблюдава намаляване на броя на нейните “юзъри”. В момента има 2,4 милиона души, които едновременно използват KaZaA, с 20% по-малко отколкото те бяха през януари.

Други, срещу които са насочени съдебните процедури, са лицата, които ползват услугите на EDonkey/eMule, Gnutella, WinMx, OpenNap и DirectConnect. Акцията идва като предупреждание за това, че никой от незаконните ъплоудъри не е застрахован срещу съдебни искове, независимо кои услуги ползва.

Сатистика за случаите

•tВеликобритания: Звукозаписната индустрия във Великобритания потвърди, че за първи път започва програма от съдебни процедури срещу лица, за които се предполага, че осъществяват незаконен обмен на файлове. BPI (Асоциацията на британската звукозаписна индустрия) повдига обвинения срещу 28 души. Според BPI те са участвали в копирането и предоставянето на достъп в интернет до голям брой музикални парчета, което е в нарушение на авторските права. Те ще бъдат изправени пред граждански искове за съдбена забрана и причинени вреди.

•tФранция: Като първи съдебни процедури в тази развиваща се кампания за борба срещу незаконния обмен на файлове, наказателни и граждански дела са заведени срещу 50 големи ъплоудъри на музика във Франция. Френската антипиратска организация FCPP започва съдебни дела, които допускат налагането на глоби и други наказателни санкции или обезщетения, включително спиране на интернет акаунта на нарушител.

•tАвстрия: IFPI Австрия обяви, че ще повдигне 100 наказателни и граждански дела срещу лица, за които е установено, че са предлагали голям брой музикални файлове чрез peer-to-peer услугите за обмен на файлове без да са имали право за това. Австрийските съдебни процедури дават възможност за редица обезщетения и наказания, включително обиски и глоби, както и обезщетения и съдебни забрани.

•tДания: IFPI Дания изпраща писма с граждански претенции до около 174 лица, за които се смята, че осъществяват нелегален обмен на файлове, с което общият брой на такива законни претенции, предявени в Дания, достига близо 300. До момента 67 лица в Дания (представляващи около 40% от тези, срещу които беше насочена предната вълна) вече са платили или са изявили съгласие да платят обезщетения, всяко от които на стойност няколко хиляди евро – в един от случаите дори достига размер от 13 000 евро.

•tГермания: IFPI Германия е подала още 100 тъжби срещу индивиди, за които се смята, че участват в незаконен обмен на файлове с музика. С това броят на започнатите дела става 168. До днес 10 от предишните обвиняеми са били обискирани, 5 са получили присъди или са им били наложени глоби, а 16, след сключени споразумения, са изплатили граждански обезщетения в размер от 2 000 до 10 000 евро (средно по 4 000 евро).

•tИталия: Полицията е извършила обиск на още 7 лица по подозрение за нарушение на авторски права във връзка с мащабен обмен на музикални файлове, като в близките седмици се очаква да бъдат предприети още такива акции. Това се случва след като през март срещу 30 лица бяха заведени подобни наказателни дела, които все още се разглеждат от съдилищата. Тези, които са намерени за виновни по обвиненията, ще платят глоби, които се очаква да бъдат в размер от 5 000 до 25 000 евро, в допълнение към евентуални граждански обезщетения.

•tСАЩ: От септември 2003г. насам звукозаписната индустрия в САЩ е завела над 5 700 дела за авторскоправни нарушения срещу лица, обвинени в незаконен обмен на файлове. Стотици споразумения, всяко от които на стойност няколко хиляди долара са сключени до днес.
Сподели.