Японски учени направиха първата успешна крачка по пътя към създаването на изкуствен човешки мозък, съобщи на 11 октомври 2008 г. Japan Today.
Стволови клетки, взети от пъпната връв на човешки ембриони са били използвани, за да се формира тъкан, идентична с кората на главния мозък. Самите стволови клетки могат да се възприемат, като резервните части на човешкия организъм, универсални клетки, които при необходимост могат да се превърнат във всяка една друга клетка. През 1970 г. беше установено, че пъпната връв съдържа еквивалентно количество стволови клетки с костния мозък на зрял човек. Именно по този начин, без нарушаване на някакви етични норми, са били взети клетките за експеримента.
Стволова клетка
Научният пробив е бил направен в изследователския институт Рикен (Riken), финансиран от японското правителство. Учените са поставили 3000 стволни в подходяща среда и след 46 дни тъканта се е самооформила в структура, наподобяваща тази на мозъка на човешки зародиш в седмата му седмица на развитие. Диаметърът на първия изкуствен мозък в човещката история е бил 2 милиметра.
Освен в медицината, откритието на хората от Рикен е гигантска стъпка по пътя на лечението от Алцхаймер – изкуственият мозък ни отвежда по-близо и до нещо, считано до скоро единствено за тема от научната фантастика: киборгите.