жанр: TBS
Изисквания: P4 - 1.5 Ghz, 512 MB ram, Dx 9.0c, 1.8GB HDD
Производител/Разпространител: Nival Games/Ubi soft
Година: 2006
Когато пред две години New World Computing обяви фалит и скоро акциите на компанията бяха разпродадени и ликвидирани много хора увесиха нос, мислейки че едва ли някога ще видят продължения на любимите си игри. Кои са NWC ще попитате вие - ама как кои - това е гейм студиото, дало на света най-добрата (който иска да поспори по въпроса - на шадраванчетата на НДК следващия петък в 02:00) походова стратегия и една от най-добрите ролеви поредици евър. Мдам, Might and Magic е легенда, загнездила се дълбоко в кръвоизтласкващия мускул на много хора.
Възкресението
Може би преднамерено, може би случайно, но във великденската седмица миналата година френският дистрибутор Ubi Soft обяви, че са закупили Heroes of Might and Magic франчайза и руското студио Nival работи по петата част на стратегията. При тази новина абревиатурите "WTF" и "ZOMG" се понесоха сред устните на колегите от специализираната преса със скоростта на зайче с люта чушка, забита в ... меките части. Та макар и с няколко доста храбри заглавия, руснаците бяха успели да се забележат единствено с конверсия на стратегическа игра, пък било тя и мега успешна (Blitzkrieg). Какво ли можеха да спретнат сега. Година и половина по-късно, наши дни, вече 1 месец Heroes 5 е на пазара, продава се като топъл хляб и продължава да набира скорост.
За какво става дума все пак
Последната част от серията успя да размаже на парченца всички скептици. По-близо до 3тата част по стил и геймплей, тя има 3 основни мускула, с които да се перчи:
1.Смазващата графика
Прехода в трите измерения е станал плавен и те оставя без дъх. Адски забавно е да пуснете играта на някой и той да зацикли в захласнато възхищение да наблюдава само главното меню. Всичко - от замъците, до бойните полета е адски красиво направено, с толкова много детайли, че свят да ти се завие. Можете да zoom-вате камерата от птичи поглед до гледна точка, в която се виждат дупките по чорапите на войските ви. Помръдващи листенца, биещи се във фермите кокошки, цицорести русалки, унищожителни магии, при които имате чувство че монитора се разтърсва... просто трябва да го видите сами.
2. Убийствен геймплей
За да минете през петте кампании, ще са ви нужни между 4-5 дни и 2 седмици в зависимост от времето, което отделяте. Историята на играта, макар и банална, успява да задържи вниманието и страшно персонализираните герои са доста удобни за самоасоцииране с някой от тях. В кратце ще имате на разположение за избор между 5 фракции (демони, рицари, немъртви, елфи, тъмни елфи, магьосници), 4 магически школи (бяла, черна, призователна и унищожителна) и комплексна система от умения и подумения, даваща доста силен коефициент на преиграваемост и експериментиране.
3. Смазващата олд-скул Heroes атмосфера
Когато четвъртата част се появи на бял свят всички се размрънкахме, че това не е играта, която искаме. Руснаците освен афинитет към високоградусовият алкохол сигурно имат и големи уши, защото са разбрали какво е направило хората недоволни и много старателно са го подминали в играта си. Няма ги изгъзици като пряко присъствие на героя на бойното поле или избор между два типа същества за производство в даден град - всичко си е така, както го познавахме и си го спомняхме, а новите елементи са толкова плавно и с акъл интегрирани в духа на поредицата, та чак си стоят логично на местата.
О и да, ако не се кефите на такъв тип игри, едва ли сега ще почнете, всички останали вече са силно зомбирани по Петицата.