Жанр: 3D sci-fi екшън
Година: 2007
Идател/Рапространител: Bungie Software/Microsoft Game Studios
Системни изисквания: P4 2.0 GHz, RAM 1 Gb, Video 256 RAM, HDD 7 Gb, Win Vista
Технологията на успеха
Наистина, ама наистина добрите игри се познават по приликата си с религиозни секти, които на всичкото отгоре продават индустриални количества опиати. Смучат много пари, постоянно генерират чудеса и възкресения и имат орди поклонници, които в безумно обожание ще се хвърлят да громят всеки неверник, посмял да отрече Единственото и Неповторимото.
На всичкото отгоре, веднъж поел по пътя, измъкване няма. Техен си докрай, човече. Какво – питаш дали това се отнася и за серията Halo и по-специално за настоящия sequel.?! Еретико, в името на Master Chief, вездесъщите му гранати и пророците от Bungie – ела да ти обясня…
Най-продаваната за Xbox игра заслужава малко лирично отклонение. За вас, неверници! Първата от светата трилогия Halo:Combad Evolved се появи за конзола в края 2001 г., а за PC - в края на 2003 г. Оттогава светът просто не е същият. Създават я Bungie Studios, същите хора които направиха дарк фентъзи RTS серията Myth и май още оттогава си я карат на трилогии.
Какво ново има в Halo? Списъкът се вие като народна песен. Като се почне от нечувана за времето си графика, която стапя лагерите на тогавашните конфигурации, и се стигне до опции да се използват in-game возила – нещо, което е адски нетипично за 3d екшън по онова време. Цялата идея, сюжет, геймплей и динамичен мултиплеър са толкова зарибително комбинирани, че Halo се превръща в икона за Xbox системите. Заглавието бързо се превръща в култ.
Цели три години минават от дебюта на Combad Evolved преди да излезе дългоочакваното й продължение - Halo 2, отново за конзола. Печалбите са еквивалентни за света на развлекателния софтуер с това, което направиха "Карибски Пирати" в боксофис класациите. Чак през 2007 дивелъпърите от Bungie се смиляват и пускат култовата втора част и за PC. За добро или лошо играта е предвидена единственно за Windows Vista. В процес на разработка е и третата част от сагата. Тръпнем.
Свръх-хора с модерни пушки громят лоши извънземни. Клише? Е, да, ама не…
За какво все пак иде реч в това толкова нашумяло заглавие и влакът за потребителите на компютри не е ли мааалко закъснял? Едно по едно. Както и в Combat Evolved тук се впускаме в една кръвопролитна хай-тек война за оцеляването на човешката раса. Главната роля и преди, и сега е на Master Officer. Алтер егото, в което се вживява геймърът, е кибер-солджър от далечното бъдеще, трениран от дете да бъде идеалната бойна машина. Облечен във впечетляващ power-armor, за него не е проблем да падне от десет метра на крака и да не каже "Ох", или да поеме плазмен изстрел в гърдите. Съдбата отново изправя енигматичния герой, чието лице винаги остава скрито, срещу извънземните врази, известни като The Covenant. Интригата отново отново се върти около зловещите halo rings - огромните космически пръстени с размери от десетки хиляди километри. С тях враговете на човечеството искат да му сложат огнен финал. Освен артефакт на разрухата те са и местата, върху които се развива действието – малко като в "плоския диск" от вселената на Тери Пратчет. Във втората част се разкрива доста за мистериозните извънземни. Историята позволява даже се влезе под кожата на един от техните елитни воини и така да станем свидетели на още повече врътки в plot-а, както и на няколко галактически заговора. Общото впечатление е, че се джитка интерактивен холивудски филм – с всичките плюсове и минуси на линейния сюжет.
My eyes have seen the glory
Основно достойнство на Halo 2 е, че продължава традицията да се глези окото на геймъра, без това да влияе върху динамиката и аркадността на играта. Да не забравяме, че принципно заглавието е мислено за конзола и на някой hard core фенове на 3d екшъна може да им се стори лековато. Като цяло графиката не е лоша, но все пак се усеща, че е нещо правено преди няколко години. Това не пречи на играта все още да е доста красива и забавна, но пък е дразнещ контрастът между красивите модели на героите, пуцалата, взривовете и грубоватите текстури на амбиента. Като казах оръжия – за тях може да се напише отделен артикъл. Спазен е моделът assault/sniper/close quaeter/demolish, който, преведено на прост език, е системата "от пистолетче през снайпер до базука". За фойерверките не може да се разкаже – трябва да се преживее.
Master Chief в цялата му красота!
Един добър вариант за това е мултиплеърът – с възможност за игра до 16 човека. Доброто старо меле, capture the flag, плюс възможност да се пипа по някои карти, както и да се правят практически нови – това включват новите опции. Halo 2 за PC e и първата компютърна игра, която ще ползва новата система Games fo Windows - LIVE. Интересен факт - още с излизането на заглавието в мрежата плъзна слух, че фен на поредицата собственоръчно е изработил сорс, чрез който сингъл плеърът за Halo 2 става съвместим с добре познатия XP.
Заключение?
Излизането на бис на Halo 2 (Vista only) неизменно ще предизвика и негативни реакции, да не говорим за високите изисквания към машината за графика, която някои ще определят като морално остаряла. В това има доза истина, както и във факта, че едни "остарели" филми като сагата за "Междузвездни войни" бяха твърде успешно приети наново от публиката с минимални подобрения в спец ефектите. И ако на някой сравнението му се е сторило пресилено, по вселената на Halo има комикс на Marvel, а черешката на сладоледа е едноименният филм, продуциран от Питър Джаксън(Peter Jackson), който се очаква да излезе на голям екран през 2008 г. Имаше даже нетърпеливи фенове, които не успяха да дочакат това събитие и сътвориха учудващо забавно сериалче единственно чрез геймплея на играта – "Red vs. Blue". Е, това ако не е ever green култ? Последно, но не не последно място, Microsoft използват силата на това заглавие, за да промотират cross gaming-а чрез системата LIVE, от която се възползваха доскоро само притежателите на Xbox конзоли.
С две думи – буквално и преносно – това е игра за милиони.
Официален сайт: http://www.microsoft.com/games/halo2/